Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Új nagykövetet küld a külügyi tárca az ukrajnai háború és az oda telepített orosz atomfegyverek miatt stratégiai jelentőségű országba, de változás lesz több másik nagykövetség élén is, első körben Minszk mellett Kuvaitban, Pristinában és Teheránban is.

Több magyar nagykövetségen is személyi változások lesznek, első körben négy új nagykövetjelölt mutatkozott be szerdán az Országgyűlés Külügyi Bizottságának zárt ülésén – tudta meg a hvg.hu. Ez alapján a Külgazdasági és Külügyminisztérium lecseréli a magyar misszióvezetőket Kuvaitban, Pristinában, Teheránban és Minszkben is.

Az immár 14 hónapja tartó ukrajnai háború miatt, különösen az Ukrajnát megtámadó Oroszországgal ápolt baráti-szövetségi kapcsolatai és az oda telepített orosz nukleáris fegyverek okán alighanem a legérdekesebb, hogy változás lesz a belarusz főváros, Minszk magyar nagykövetségének élén is. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter oda Bencsik Zitát, a volt chicagói főkonzult küldi, aki jelenleg a tárca Észak-Amerika Főosztályának vezetője.

Még érdekesebb az, hogy kit vált Bencsik a nagyköveti poszton: a jelenlegi minszki meghatalmazott és rendkívüli nagykövet Csutora Zsolt, aki korábban bakui nagykövet, majd a szaktárca keleti nyitásért felelős helyettes államtitkára volt, emellett a Fidesz egyik szürke eminenciásának testvére.

Putyin fél az ukránoktól és fenyegeti a Nyugatot - ezért visz atomfegyvert Belaruszba

Moszkva taktikai atomfegyvereket telepít a gyakorlatilag orosz megszállás alatt lévő Fehéroroszországba. Így próbál nyomást gyakorolni Kijevre, mert attól tart, sikeres lesz a készülőben lévő ukrán ellenoffenzíva.

A Perzsa-öböl partján fekvő Kuvaitba, ebbe az ötöd-magyarországnyi méretű, és fele annyi lakosú, olajban gazdag országba Szabó Andrást küldik nagykövetnek. A magyar nagykövetséget jelenleg ideiglenes ügyvivő vezeti, Szabó kinevezésével pedig régi diplomata kerül a misszió élére, hiszen ő legutóbb a nyugat-afrikai Ghánában volt nagykövet, emellett 2021 tavaszi, érdemei elismerése mellett történő hazahívásáig ellátta még nyolc másik afrikai ország magyar diplomáciai képviseletét is Elefántcsontparttól Togón át Libériáig. Szabó ghánai megbízatása idején a magyar kormány több tízmilliárdos ghánai befektetéseket tervezett a sportlétesítményektől az erőművekig. Tavaly pedig Áder János államfő is meglátogatott ott egy magyar beruházásban felépült szennyvíztisztítót.

Teheránba, a csaknem 9 millió lakosú siíta iszlám állam Irán fővárosába Pethő Gyulát küldi a tárca nagykövetnek. Pethő régi külügyes, 2011-től pedig ugyanott volt már nagykövet. Később Indiában teljesített szolgálatot, ahonnan 2020-ban rendelték vissza, érdemei elismerése mellett. Most visszatér Iránba, ahol forró a helyzet: tavaly ősszel tüntetések kezdődtek azután, hogy meghalt egy, az erkölcsrendészet által őrizetbe vett nő. A rezsimmel szembeni tiltakozássá fejlődött demonstrációkat keményen megtorolja a hatalom, és könyörtelenül fellép a hidzsábot nem viselő nőkkel szemben. A jelenlegi teheráni nagykövet Varga-Haszonits Zoltán, aki februárban elment arra az iráni állami ünnepségre, amelyet az uniós nagykövetek szinte mindegyike bojkottált.

Szinte mindenki bojkottálta, de a magyar nagykövet elment az iráni állami megemlékezésre

Kettős játékot játszik a Közel-Keleten a magyar diplomácia. Egyszerre szeretnének jóban lenni Jeruzsálemmel és Teheránnal is, ami azért néha nehezen összeegyeztethető. Az, hogy mit szól a tüntetéseket véres kézzel leverő rezsim felé gyakorolt gesztusokhoz a többi uniós tagország, úgy tűnik, sokadrangú kérdés. A külügy szerint a józan ész és a pragmatikus politikai hozzáállás a fő.

Pristinába, a három magyarországi megye nagyságú és nagyjából 1,9 millió lakosú, a világ országai által csak részben elismert Koszovói Köztársaság fővárosába Bozsik Bélát küldi Szijjártó nagykövetnek. Bozsik is tapasztalt doplomata, volt konzul Ausztrália fővárosában Canberrában, Új-Zélandon Wellingtonban, továbbá az ukrajnai Kárpátalján Beregszászon és Ungváron is. Jelenlegi állomáshelye is Koszovó, hiszen a pristinai nagykövetség „rendkívüli követe és meghatalmazott minisztere” – a jól hangzó titulusok ellenére azonban csak első beosztott. Vagyis a második ember a nagykövet után, aki nem más, mint Bencze József, aki 2007-2010 között volt országos rendőrfőkapitány, majd az Orbán-kormányok alatt nagykövetként folytatta, Szkopjéban, Manilában és végül Pristinában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!