szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Július elején Vilniusban találkoznak a NATO-tagállamok vezetői, a fő téma a háború és Ukrajna lesz. A Szabad Európa több kormányzati forrása biztosra veszi, hogy addig a török és a magyar parlament is ratifikálni fogja a svéd csatlakozást.

Svédország és Finnország már több mint egy éve nyújtotta be az Ukrajna elleni orosz agresszió hatására csatlakozási kérelmét a szövetséghez. Finnország azóta már tag, Svédország még mindig várja, hogy az ankarai és budapesti parlament jóváhagyja a felvételét - emlékeztet a Szabad Európa.

Törökország a svédektől azt kérte, a tagságért cserébe a svéd kormány vonja szorosabb megfigyelés alá a Svédországban működő kurd szervezeteket és politikai aktivistákat, működjön jobban együtt a török igazságszolgáltatással, amibe beletartozik az is, hogy adja ki Ankarának az általuk terrorgyanúsnak tartott személyeket.„Amennyire tudjuk, ez lényegében megvalósult. Sőt arról is van információnk, hogy már történt ilyen kiadatás” - mondta egy forrásunk, aki biztosra veszi, hogy a Billström–Çavuşoğlu-találkozó már szinte csak formalitás, Recep Tayyip Erdoğan újraválasztott török elnök rábólintott a ratifikációra, mivel pedig az elnökválasztással együtt tartott parlamenti választáson a pártja is kormányon maradt, a szavazás végeredménye is biztosra vehető.

Ezzel viszont a Szabad Európa több kormányzati forrása szerint is „teljesen elfogyhat a levegő Magyarország körül a vilniusi csúcson, ha addig nem mondunk igent”.

Ugyanakkor a múlt héten a parlament ülésrendjéről tartott házbizottsági ülésen a lap információi szerint a jelen lévő kormánypárti honatyák semmit nem tudtak mondani a ratifikáció lehetséges időpontjáról.

A magyar kormány korábban informálisan azt jelezte Stockholmnak, hogy elvárnának egy „gesztust”, például hogy a svéd külügyminiszter látogasson el Budapestre, de a jelek szerint erre már nem fog sor kerülni. A Szabad Európa egy forrása azt mondta, már abban sem nagyon bízik, hogy bármilyen, akár minimális gesztust is kapunk.

A vilniusi NATO-csúcs fő témái az Ukrajna elleni orosz agresszióra adott lehetséges válaszok lesznek. A lap forrásai szerint ha addig nem történik meg a svéd tagfelvétel, az lehetetlen helyzetbe hozhatja az egész eseményt, elvonhatja a fókuszt a valóban fontos gyakorlati kérdésekről, ezt pedig a magyar kormányfő sem akarhatja megkockáztatni.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!