Több mint ötmilliárd forinttal csökkent a gyógyászati segédeszközökre – ortopéd cipőre, pelenkára, testtartást stabilizáló gerinctámaszokra – kifizetett támogatás idén, számolt be a Népszava, megjegyezve, hogy
az eddig rendre pénzhiánnyal küszködő terület korrupciómentesítésének szándékával tavaly ősz óta akciózik a rendőrség és a kormányzat is szigorította a vényírási szabályokat.
A terület „kifehérítésének” része, hogy június óta előírják, hogy eszköz rendelésekor a felíró orvos készítsen fotót kötszerek esetében a sebről, az ortopéd cipők esetén pedig a lábról, bemutatva annak deformitását.
A rendőrség most öt nőt gyanúsított meg jelentős értékre, bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalással.
A lap összesítése szerint tavaly ősz óta zajló büntetőeljárásokban eddig 20 orvost, 18 cégvezetőt, 9 alkalmazottat és 4 orvosi asszisztenst gyanúsítottak meg, közülük hetet le is tartóztattak. Az egyik, gyógycipőket gyártó cég vezetője pedig meg is erősítette:
a rendőrségi nyomozás óta egyértelműen és jelentősen csökkentek a felírások.
A Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) adatai szerint „az ortopéd cipők forgalma 39 százalékkal, az alsó végtag ortézisek 32 százalékkal, míg a gerincortézisek forgalma 31 százalékkal esett vissza.” (Az ortézis egy gerinctámogató eszköz.)
Közel 250 rendőr több mint 60 helyszínen tartott kutatásokat abban a büntetőeljárásban, amelynek célja felderíteni egy gyógyászati segédeszközökkel végrehajtott csalássorozatot.
A Népszava amúgy megjegyzi, hogy szakemberek szerint sok orvos azért nem ír ilyen recepteket, mert nem tudják lefotózni a sebet, vagy a deformált testrészt, illetve, ha ez mégis megtörténik, a képet nem tudják feltölteni az E-térbe.