szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A rendőrség most öt nőt gyanúsított meg jelentős értékre, bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalással.

Újabb öt embert gyanúsítottak meg a gyógyászati segédeszközökre elkövetett költségvetési csalási ügyben a rendőrség közlése szerint. Ezúttal egy békéscsabai cég ügyvezetőjére és két ügyintézőjére, valamint a vállalkozással kapcsolatban álló nagykőrösi orvosra és annak asszisztensére csaptak le.

Az öt nőt jelentős értékre, bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalással gyanúsítják, és kezdeményezték a letartóztatásukat. Tőlük és a hozzájuk köthető cégektől összesen több mint 332 millió forint értékben zároltak számlákat és foglaltak le vagyontárgyakat. Ezek között volt két ingatlan, húsz gépkocsi, valamint egy milliós értékű elektromos kerékpár is.

A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőtől (NEAK) jogosulatlanul visszaigényelt állami támogatásokkal kapcsolatos ügy még tavaly novemberben indult a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) feljelentése alapján a Nemzeti Nyomozó Irodánál, s azóta országos méretűvé nőtte ki magát. Folynak hozzá kapcsolódó büntetőeljárások Baranyában, Csongrád-Csanádban, Győr-Moson-Sopronban és Hajdú-Biharban is.

A cég, amelynek munkatársait most elfogták, gyógyászati segédeszközök gyártásával és forgalmazásával foglalkozik. A bizonyítékok szerint az ügyvezető a kft.-t felhasználva 2018 és 2022 között egy olyan anyagi függőségen alapuló, többszintes hálózatot működtetett, amelynek célja az volt, hogy minél több állami támogatást tudjanak visszaigényelni a NEAK-tól. A visszaigénylések többsége jogosulatlanul történt, amihez kellett a hierarchikusan felépített rendszer, amelyben a tagok mindegyike anyagi haszonért cserébe vállalta a részvételt. A cég területi képviselői orvosi vizsgálatokat szerveztek különböző idősotthonok lakóinak, amire ortopéd szakembereket kértek fel; ők a lakók egészségi állapotától függetlenül gyógyászati segédeszközöket írtak fel nekik. Az eszközöket általában silány minőségben gyártották le, és adták át az érintetteknek, míg a támogatási összegeket a termékek után a cég visszaigényelte. A békéscsabai cég esetében az öt év alatt jogosulatlanul visszaigényelt összeg meghaladta az egymilliárd forintot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!