Orbán Viktor személyesen ígérte meg, másfél milliárd már elment rá, mégsem sikerül négy éve elindítani az állami külföldi nyelvtanulási programot

Az Orbán Viktor által 2019-ben megígért ingyenes állami nyelvi kurzusokat mindig másra hivatkozva, de valójában a pénzhiány miatt halogatják. A pilot programot 58 diák azért kipróbálhatta, és kiderült, hogy tudna működni. Egyelőre ennyi a jó hír a másik 140 ezer diáknak, akik 4 éve várnak a lehetőségre.

Orbán Viktor személyesen ígérte meg, másfél milliárd már elment rá, mégsem sikerül négy éve elindítani az állami külföldi nyelvtanulási programot

Jó ötletnek tűnt, de kellene rá 50 milliárd forint, annyi pedig nincs, sőt kevesebb se, és már amúgy is bevezettük, hogy még a diplomához sem kell nyelvvizsga, miért taníttatnánk állami pénzen a gimnazistákat anyanyelvi környezetben – így foglalható össze a Külföldi Nyelvtanulási Program (KNyP) kudarca, amit hivatalosan csak felfüggesztettek, most épp az Ukrajnában zajló háború miatt.

Révész Sándor: A kivágott nyelvek országa

A közoktatás minden pontján teljes értékű értelmiséginek kellene állnia, aki nincs bezárva az anyanyelvébe. A diplomához meg egyáltalán a felsőoktatásban való előrehaladáshoz funkcionális nyelvtudást kell megkövetelni, számonkérni szigorlatokon, államvizsgákon. Vélemény.

A programot még 2019-es évértékelőjében ígérte meg Orbán Viktor a fiataloknak. Akkor azt mondta, minden középiskolás a 9. és 11. tanév nyarán kéthetes külföldi nyelvtanfolyamon vehet részt ingyen. Vagyis az ígéret úgy szólt, hogy kétszer is 2 hetes nyári kurzusra mehet anyanyelvi környezetbe minden fiatal, az állam pedig fizeti az utazást, a képzést és az ellátást is, egyszóval mindent.

A hvg.hu már akkor felhívta a figyelmet arra, nem biztos, hogy a diákok nyelvtudásának fejlesztésére ez a leghatékonyabb és legolcsóbb eszköz. Utóbbi hamar kiderült, ugyanis Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere Orbán ígérete után már nem sokkal, gyors számítással bejelentette, hogy évi 140 ezer diákot érint a program, amelynek költségvetési igénye elérheti az évi 90 milliárd forintot.

Megtalálta Orbán a nyelvtanulás Szent Grálját?

A miniszterelnöki ígéret szerint minden középiskolás állami pénzből kétszer két hetet tanulhatna nyelvet az adott idegen nyelvi környezetben. Egy jól átgondolt program valóban segíthetné a diákok nyelvtudását, ám korántsem biztos, hogy ez a leghatékonyabb és legolcsóbb eszköz erre.

Ha a tervek szerint 2020-ban elindul a program, már túl lennénk a negyedik turnuson, négyszer 140 ezer diákon és négyszer 90 milliárd forinton. Csakhogy a program egyáltalán nem indult el, sem 2020-ban, sem 2021-ben, sem tavaly, sem idén, és szinte biztos, hogy jövőre sem fog. A hvg.hu közérdekű adatigénylése nyomán viszont kiderült:

a végül el sem indult Külföldi Nyelvtanulási Program eddig legalább 1,45 milliárd forint közpénzbe került, és mindössze 58 diák próbálhatta ki egy pilot programban, hogy milyen lenne, ha lenne.

A program koordinálása és végrehajtása az Emberi Erőforrások Minisztériumától még 2019-ben átkerült a nemzeti és nemzetközi oktatási-képzési pályázati programokat kezelő Tempus Közalapítványhoz, amely az éppen szintén besült Erasmus programért is felel. A Tempus a hvg.hu kérdésére közölte:

valójában minden készen áll arra, hogy a Külföldi Nyelvtanulási Program startjához, ám “a háború kitörése miatt a program elindítására nem volt mód”.

Itt az Ukrajnában zajló háborúra utalhattak, ám annak nincs köze a programhoz. A projektnek soha nem volt célországa vagy bármilyen formában érintettje sem Ukrajna, sem az ország megtámadása miatt szankciókkal sújtott Oroszország. A nyelvi program célországai a Tempus szerint is kezdettől fogva az alábbiak: Egyesült Királyság, Írország, Málta, Németország, Ausztria, Franciaország és Kína.

 

AFP / DPA / Armin Weigel

Az Egyesült Királyság esetében még akár indokolt is lehetne az Európai Unióból való brit kilépés, azaz a brexit 2020. január 31-én élesedett aktusára, mint a nyelvi programban résztvevők kiutazását és ott-tartózkodását nehezítő körülményre hivatkozni, ám hivatalosan ez fel sem merült. A 2020-as start a covid-járvány miatt maradt el.

Ezt árnyalja, hogy azon a nyáron a kormányzat nem korlátozta a magyarok külföldi, turisztikai célú utazását, sőt maga Orbán Viktor is Horvátországban nyaralt, tehát a nyári kéthetes nyelvi képzések sem jelenthettek sokkal nagyobb kockázatot, mint egy családi nyaralás egy zsúfolt üdülőhelyen. Akárhogy is, a járványveszélyre hivatkozva halasztották el a program startját 2021-ben is egy évvel.

De miért nem indult el a program 2022-ben sem? Főleg, mert kiderült, hogy sokba kerülne Orbán ígérete. A hivatalos indok persze sosem a pénzhiány volt. Bár a covid-járványra 2022-ben, a sokak által beadatott három oltás után már nem tűnt ésszerűnek hivatkozni, a Tempus híre szerint a járvány miatt “még mindig fennálló bizonytalanságok” miatt halasztotta a kormány 2023-ra a startot.

Erre hivatkozott 2022 elején, a harmadik halasztást indokolva a program még 2019-ben kinevezett miniszteri biztosa, Bartos Mónika fideszes képviselő is. De ő 2023-as startot illetően már bizakodó volt, mondván: “a Külföldi Nyelvtanulási Program kiemelt kormányprogramként a kormány egyik szívügye (…) bízunk benne, hogy 2023-ban már nem lesz akadálya a program megvalósításának".

 

Bartos Mónika
MTI / Koszticsák Szilárd

Nem lett azonban igaza. A 2023-as indulást is elhalasztotta a kormány. Ezt Rétvári Bence, az oktatásért felelős Belügyminisztérium államtitkára ismerte el tavaly év végén egy írásbeli kérdésre adott válaszában, ám ő már új, a témával szoros összefüggésben nyilvánvalóan nem álló indokokat hozott be: háború és a szankciók. Azt írta ugyanis, hogy

a szomszédunkban dúló háború és a háborúra adott elhibázott brüsszeli szankciók nehézségeket eredményeztek valamennyi EU-s országban, ennek következtében döntött a kormány a program ismételt elhalasztásáról”.

Az újabb és újabb halasztási indokok ellenére a helyzet nyilvánvaló volt: bár mindent előkészítettek, teszteltek, a szakmai feltétek is adottak ahhoz, hogy elinduljon a magyar diákoknak kéthetes, külföldi nyelvtanulást biztosító program, csak pénz nincs rá. Ez persze már 2020 óta egyértelmű volt, hiszen a nyelvtanulási program költségvetését folyamatosan faragták le, vonták el a projekttől a pénzt.

Először is a projektre alapból nem szántak 90 milliárdot, mert a kormány már kezdetben is csak évi 70 milliárd forinttal számolt „bázisjelleggel” a program lebonyolítására, végül aztán ennek is alig a felét, 34,3 milliárd forintot különítette el a 2020-as büdzsében is. Az első halasztás után ennek az összegnek a nagy részét, 33,5 milliárd forint átcsoportosították a járvány elleni védekezési alapba.

 

Fazekas István

A tavalyra betervezett 30 milliárdot teljes egészében elvonta a 2021 végi költségvetési kiigazítás, idénre nem is tervezték be a forrást, és pénz a jövő évi büdzsében nem lelhető fel erre a célra. Közben a program előkészítését befagyasztották, bár a Tempus Közalapítvány hvg.hu-nak küldött válasza és a korábbi információk alapján nem kevés pénzt költöttek el eddig a projektre:

  • 607,5 millió forint támogatást kapott 2020-ban a Tempus Közalapítvány az előkészületekre és a program működtetésének költségeire, illetve az informatikai fejlesztésekre
  • 842,3 millió forintot költöttek az egyéb, a programhoz szükséges informatikai háttér kiépítésére, de ezt a pénzt nem a Tempus Közalapítvány kapta közvetlenül
  • 18 millió forintot kapott összesen 3 év alatt – 2019 áprilisától 2022 áprilisáig havi bruttó 500 ezer forintot – a Külföldi Nyelvtanulási Program miniszteri biztosaként Bartos Mónika fideszes képviselő

Ez közel 1,5 milliárd forint, ennyibe került eddig a program. Az e célra létrehozott oldal inaktív, de kész az informatikai háttér. A közalapítvány 2020-as éves jelentéséből kiderül, hogy folyt is a pályáztatás a programra 2020. február 21-től a március 11-i felfüggesztésig. Ezalatt közel 70 ezer tanuló (a célcsoport 46 százaléka), illetve 590 köznevelési intézmény/fenntartó (a célcsoport 49 százaléka) kezdte el a pályázást.

A beérkezett nyilatkozatok 95 százalékánál a formai ellenőrzés megtörtént a felfüggesztésig, a nyilatkozatok 76 százaléka megfelelt. Összesen 68 847 diák adategyeztetése történt meg a pályázati felületen 2020. március 11-ig. Ebből 39 500 volt 9.-es tanuló és 29 347 11.-es tanuló. Többségük (63%) angol, harmaduk (35%) német nyelvterületre készült, kis részük franciául tanult volna,

a program költsége pedig már az első, hirtelen leállított pályázat alapján meghaladta a rendelkezésre álló 35 milliárdos keretet, mivel a teljes költségvetési igény 53 milliárd forint lett volna.

A Tempus által készített költségvetés-tervezetből látható, hogy a kiadások bő kétharmadát a külföldi iskolák kurzuscsomagjai adnák. A Tempus közlése szerint 2022. január 6-ig 455 külföldi nyelviskola részvételi kérelmét fogadták be. A külföldi partnerintézmények közül 339 angol, 71 német, 45 pedig francia nyelvterületen kívánt kurzusokat ajánlani a magyar tanulóknak a következő célországokban: Egyesült Királyság, Írország, Málta, Németország, Ausztria és Franciaország. Ezen kívül Kínába egy magyar intézmény tanulói utazhattak volna partneriskolai pályázat keretein belül.

Tempus Közalapítvány éves jelentés 2020

A Tempus Közalapítvány hvg.hu-nak küldött válasza szerint a program pályázati rendszere elkészült, azt a 2021-es pilot alkalmával teszteltek is. A pilot programban német nyelvterületre 26 fő 11. osztályos tanuló utazhatott ki egyéni nyelvi kurzusra 2021. augusztus 1-14. között Ausztriába és Németországba. A pilot partneriskolai pályázatán további 32 tanuló és 4 kísérőtanár vehetett részt Németországban. Így tehát 58 tanuló és 4 tanár próbálhatta ki az élesben el sem indult programot.

Tempus Közalapítvány éves jelentés 2020
Ennél régebb óta csak a szociális temetést halogatják

Hiába várat magára több mint négy éve az állami nyelvtanulási program megvalósítása, távolról sem ennek az ígéretnek a megvalósítását húzza-halasztja legrégebb óta a kormány. A csúcstartó alighanem a szociális temetés, hiszen a kormány 2013-ban döntött a diszkont végtisztesség lehetőségéről. Ezt 2014-től vezették volna be, de mindig elhalasztották, most éppen 2025 az új határidő. Az ötlet lényege, hogy a rászorulóknak az állam ingyen ad sírhelyet és koporsót vagy urnát, de az elhunyt rokonának vállalnia kell, hogy ő vagy akit felkér, közreműködik a halott temetésre való előkészítésében, a sír kiásásában, visszahantolásában.