A bíróság szerint is teljesen rendben van, hogy Orbán honvédségi repülőgéppel utazott magánvakációra

Hadházy Ákos hiába tett feljelentést az ügyben, az ügyészség szerint nem történt hivatali visszaélés, és ezt az indoklást a bíróság is elfogadta.

  • hvg.hu hvg.hu
A bíróság szerint is teljesen rendben van, hogy Orbán honvédségi repülőgéppel utazott magánvakációra

A Budai Központi Kerületi Bíróság megállapította, hogy nem történt bűncselekmény, amikor Orbán Viktor miniszterelnök honvédségi repülőgéppel utazott Pisába, magánprogramra – ezt közölte szerdán a Központi Nyomozó Főügyészség.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, Orbán Viktor február végén tárgyalt Egyiptomban, innen azonban nem Budapestre tért vissza a honvédségi Airbus A319-es csapatszállítóval, hanem Olaszország felé vette az irányt, nem miniszterelnöki szerepkörében. A kitérő 3-3,5 millió forint pluszköltséget jelentett az adófizetőknek. Bár a Kormányzati Tájékoztatási Központ szerint ez csupán egy technikai landolás volt, a megkérdezett légi közlekedési szakértő szerint a technikai landolás követelményeinek egyáltalán nem felelt meg a honvédségi gép pisai leszállása.

Az üggyel kapcsolatban Hadházy Ákos pártfüggetlen ellenzéki képviselő akkor feljelentést tett, de az eredetileg ügyészség vizsgálat nélkül megtagadta a nyomozást. Iletve később személyesen is próbálta megkérdezni Orbánt az esetről, ám a kormányfő többek között Szijjártó Péter készséges segítségével egy kocsmai jelenet improvizálásával bújt ki a válaszadás alól.

Hadházy ezután arról számolt be a Facebook-oldalán, hogy az elutasításról szóló határozatot megtámadta a bíróságon, lévén az EU-s pénzekért folytatott küzdelem részeként a Fidesz-többség elfogadta, hogy korrupciós ügyekben a nyomozást megtagadó határozatot bíróság elé lehessen vinni. Az ellenzéki politikus szerint ezután a bíróság arra utasította az ügyészséget, hogy vizsgálja Orbán Viktor pisai útját.

A Központi Nyomozó Főügyészség viszont már nyáron kijelentette, hogy nem történt visszaélés Orbán pisai útjánál, akkor egyedül a költséghatékonyság vizsgálatát tartották szükségesnek.

Hadházy felülvizsgálati kérelmére végül szeptemberben 18-án érkezett meg a bíróág hivatalos, elutasító határozata. Ebben arra hivatkozta, hogy a nyomozó ügyészség az eljárásjogi törvény rendelkezéseinek megfelelően, a korábbi nyomozási bírói határozat indokolásában meghatározottak alapulvételével folytatta le a nyomozást, de sem a miniszterelnök, sem pedig más személy részéről nem valósult meg hivatali visszaélés.