szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kardos Józsefnek lelkiismeret-furdalása van amiatt, hogy egykor hatalomhoz segítette Orbánt, és nem lépett ki már korábban a pártból, Fodor Gáborékkal együtt. Szerinte az országnak is fel kellene ébrednie a Csipkerózsika-álmából, és rá kellene jönnie, hogy egy szélhámos a vezetője.

Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Amikor Fodor Gáborék kiléptek a pártból, „maradtam a Fideszben, mert hittem abban, hogy Orbán Viktornak határozott elképzelése van, és jó irányba akarja vinni az országot. Az, hogy itt ülök, és időnként megszólalok, az annak köszönhető, hogy lelkiismeret-furdalásom van, hogy ezt időben nem fedeztem fel. Tulajdonképpen én is hozzájárultam ahhoz, hogy ez az ember hatalomra jusson. Ez az ember egy szélhámos. Most már látja mindenki, lehullott a lepel. Orbán Viktor egy szélhámos, egyébként egy elég rossz fajta, ócska szélhámos” – mondta a Klubrádiónak adott interjúban Kardos József kulturális menedzser, a Fidesz egykori alapítója.

Az interjúban egyebek mellett azt is elmondta:

  • Az volt a minimum, hogy kegyelmi botrány két főszereplője lemondjon. „Nem fogom sajnálni egyiküket sem, és nem fogom elfelejteni a bűneiket sem.” Kardos példaként említette a tanári státusztörvényét és azt is, hogy nem állt ki az egynemű párok örökbefogadása mellett.
  • Varga Juditnak nem most kellett volna lemondania, hanem a Pegasus-botrány vagy a Völner-Schadl-ügy idején. A lemondás „morális fölényéről” azt mondta: Hol vállalták a felelősséget akkor, amikor Szijjártó Péter kegyként osztogatja a diplomataútleveleket. Vagy amikor a milliárdokért beszerzett lélegeztetőgépeket most darabonként 13 ezer forintért árulják?
  • „Két részre szakadt az ország, és nem beszélünk egymással. Muszáj lenne a két tábornak egymással szóba állni”.
  • „2010-ben volt az utolsó tisztességes választás Magyarországon. (…) Korlátlan pénzzel rendelkeznek, a mi adófizetői pénzünkből négy éven keresztül mossák az agyunkat és terjesztik a hazug propagandájukat. Ezzel szemben, ha bármilyen támogatáshoz hozzájut az ellenfél, akár külföldről, akkor törvényt hoznak (..) hogy még ezt a kevés pénzt se tudja az ellenzék elkölteni, hogy gyakorlatilag esélytelenül indulhasson. Nem gondolom, hogy ezzel legitim ez a rendszer”.
  • „Ránk való hivatkozással próbálnak külföldön eladni Orbán Viktor személyes érdekeinek megfelelő dolgokat, állításokat. Lásd Ukrajna kérdését. Soha nem volt semmi bajunk Ukrajnával, amíg ez a háború ki nem tört. Rátámadt egy agresszor a szomszédunkra, és képesek vagyunk az agresszor oldalán lavírozni, a szomszédban zajló tragédiákat figyelmen kívül hagyva, a szolidaritás legkisebb jelét sem mutatva beállni egy teljesen őrült diktátor mögé. Ezt nem tudom elfogadni”.
  • Törvényszerű ennek „a korrupt és hazug” rendszernek a bukása. „Hosszú agóniára számítok, nyilvánvaló, hogy Orbán Viktor magától nem fogja kiengedni a gyeplőt a kezéből. A nagy probléma, hogy a másik oldal nem tud egyszerűen összeállni, nincs olyan karizmatikus vezető, aki mögé össze tudna állni az ellenzék”.

A teljes interjút itt tekintheti meg:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!