szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A fő ügyben már 2022-ben lezárták a nyomozást, az attól elkülönített más ügyekben még tart.

Schadl-Völner-ügy
Máig nem tudjuk pontosan, ki lehet "Tóni, Barbara és Ádám", de legalább azt már sejtjük, hova tűnt Schadl György kisrepülője és luxusautói. Számos kérdőjel maradt még az elmúlt évek legsúlyosabb korrupciós ügyében (amibe a végrehajtói kamara elnöke mellett Völner Pál igazságügyi államtitkár is belebukott), ezeket igyekszünk tisztázni, tartsanak velük!
Friss cikkek a témában

Több kérdést is feltett a Telex a Központi Nyomozó Főügyészségnek (KNYF) arról, hogy miért zárták le a Völner–Schadl-ügy nyomozását 2022-ben, amikor egyes mellékszálakban – például a Tóniról, Barbaráról és Ádámról szólóban, amelyet elkülönítettek a fő ügytől – még mindig tart az eljárás.

A lap emlékeztetett, hogy a Bírósági Végrehajtói Kart vezető Schadl György és köre ügyét 2021 elején kezdték vizsgálni, Schadlt pedig az év novemberében fogták el, amikor Dubajba utazott volna. A nyomozást 2022 októberében zárták le, majd vádat is emeltek ellene, Völner Pál igazságügyi államtitkár és másik húsz érintett ellen.

A Telex azt kérdezte, mi indokolta a nyomozás lezárását, amikor a törvényben meghatározott 2 éves (+6 hónapos) határidőt figyelembe véve még több mint egy évig folytatódhatott volna az eljárás. Arról is érdeklődtek, mennyire gyakori, hogy ekkora ügyekben ilyen rövid idő után lezárják a nyomozást, hogy az ügyészség szerint minden szálat fel tudtak-e megfelelően fejteni, illetve hogy a KNYF vagy a Legfőbb Ügyészség döntött-e az eljárás lezárásáról.

Az ügyészség a felvetésekre azt válaszolta, hogy az adott ügyben az ügyészi tevékenységgel kapcsolatban „kizárólag a büntetőeljárás megindításával kapcsolatban hozott ügyészi döntésekről, a kényszerintézkedésekre vonatkozó ügyészi indítványokról, a nyomozás során foganatosított eljárási cselekményekről és a vádemelésről adható felvilágosítás. Erre tekintettel kérdéseivel kapcsolatban nem adható tájékoztatás”.

Az ügyészség azt is hozzátette, hogy abban az ügyben, amelyet korrupciós bűncselekmény feljelentése elmulasztásának gyanújával indítottak, a március 28-án tartott sajtótájékoztatón elhangzottak továbbra is irányadók. Ez volt az az esemény, amelyet azután tartott Frücht Pál főügyész, hogy Magyar Péter bemutatta a hangfelvételt, amelyen volt felesége, Varga Judit akkori igazságügyi miniszter arról beszélt: a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető Rogán Antalék kihúzatták magukat a Völner–Schadl-ügy ügyészségi irataiból. Vargát ezután tanúként hallgatták ki.

Frücht elismerte, hogy az ügy nyomozati irataiban szóba kerülő Tóni, Barbara és Ádám az a három ember, akikre mindenki gondolt, de arról is beszélt, hogy a dokumentumok „eltüntetése, átírása nemcsak jogi, hanem fizikai képtelenség is”.

Ezután azonban kiderült, hogy a három illetőről szóló részek az ügy elkülönítése miatt kikerültek a fő ügy nyomozati anyagából, illetve hogy azt a céget, amely a KNYF-en az őrző-védő feladatokat látja el, Mészáros Lőrinc vásárolta meg a nyomozás ideje alatt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!