szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A jelentés szerint a Fidesz az ország médiájának 80 százalékát ellenőrzi.

Magyarország öt helyet javítva a 67. a Riporterek Határok Nélkül (RSF) idei sajtószabadság-listáján. A 180 országot rögzítő rangsorban közvetlenül előttünk Argentína, mögöttünk Kongó áll. 

A hazánkról készült országjelentésben az RSF megjegyzi, Orbán Viktor valódi médiabirodalmat épített ki, amely a Fidesz utasításainak van alárendelve, a független médiumok pedig, bár jelentős piaci pozíciókkal rendelkeznek, politikai, gazdasági és szabályozói nyomásnak vannak kitéve. 

A jelentés szerint a médiapiac a Közép-európai Sajtó és Média Alapítványon (KESMA) belül koncentrálódik, amely a közmédiához hasonlóan a kormányt szolgálja. Azonban a független média is erős pozíciókat tart fenn, ezek közé sorolják az RTL Klubot, a Partizánt, a Népszavát, a HVG-t, valamint a 24.hu-t, a 444.hu-t és a Telexet. 

A dokumentum szerint a politikai és gazdasági manővereknek, valamint a Fideszhez szorosan kötődő oligarchák felvásárlásainak köszönhetően a kormánypárt jelenleg az ország médiájának 80 százalékát ellenőrzi. A Szuverenitásvédelmi Hivatal kapcsán úgy fogalmaznak, megvan a kockázata, hogy a média adminisztratív zaklatásának, a lejárató kampányoknak és az újságírói források titkossága gyengítésének eszközévé válik majd. 

A gazdasági vonatkozásokra térve azt írják, a közepes méretű szereplők számára szokatlan a fizetős tartalom, az állami hirdetések diszkriminatív elosztása a kormánypárti csatornák javára pedig a független média fenntartható finanszírozását veszélyezteti. Megjegyzik ugyanakkor, hogy a 2022-es választások óta a KESMA is költségvetési megszorításoknak van kitéve, ami egyes kiadványok felfüggesztéséhez vezetett.  

Az országjelentés kitér arra is, hogy a kormány rendszeresen vádolja azzal a kritikus médiát, hogy hamis információkat terjeszt, és hogy Soros György finanszírozza.  

„Bár a magyar újságírók nem vagy csak ritkán vannak kitéve fizikai bántalmazásnak, indokolatlan rendőrségi kihallgatásnak, Magyarország az egyetlen európai uniós tagállam, amely a Pegasus szoftver segítségével önkényesen megfigyelt újságírókat. Ráadásul a kormányt bíráló újságírókat a kormánypárt támogatói lejárató kampányok keretében online zaklatják” – áll a jelentésben.

Az RSF listájának első három helyén Norvégia, Dánia és Svédország áll, az utolsó pozíciót pedig Eritrea foglalja el, közvetlenül Észak-Korea, Afganisztán és Szíria mögött. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!