szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Vizsgálatot indított a Szuverenitásvédelmi Hivatal az Átlátszó oknyomozó portál és a Transparency International Magyarország ellen, mert a hivatal szerint külföldről is finanszírozott szervezetként a „választói akarat befolyásolására irányuló” tevékenységet folytatnak. A Lánczi-féle hivatalnak nyomozati és szankciós jogköre nincs, csak vizsgálódhat. Ehhez viszont adatokat kérhet be – rengeteg adatot.

„Egyedi – átfogó jellegű – vizsgálatot indít” a Szuverenitásvédelmi Hivatal a korrupcióellenes szervezet, a Transparency International Magyarország ellen – erről maga a vizsgálattal érintett szervezet tájékoztatott. Közlésük szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal nemrég levélben tájékoztatta őket arról, hogy „külföldről származó támogatás” felhasználásával a „választói akarat befolyásolására irányuló” tevékenységet folytatnak, ilyet támogatnak. A korrupcióellenes szervezet szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal hatoldalas levelében összesen 62 kérdést tett fel nekik, ezek megválaszolására 30 napot kaptak. 

A hvg.hu úgy értesült, nem a Transparency International Magyarország az egyetlen, vizsgálattal érintett szervezet. Ugyanilyen levelet kapott információink szerint a minap az oknyomozó portál, az Átlátszó szerkesztősége, csak jóval kevesebb, mintegy tucatnyi kérdéssel. Ezt később honlapján a portál is megerősítette, mely a levelet is nyilvánosságra hozta. Elképzelhető, hogy lehetnek más érintettek is, de nincs konkrét tudomásunk arról, hogy mások is kaptak ilyen levelet a Szuverenitásvédelmi Hivataltól.  

A Transparency közleménye emlékeztetett, hogy már korábban, a Lánczi Tamás (nyitóképünkön) vezetésével idén februártól működő szervezettel a hatalom szándéka, hogy “a nemzeti szuverenitás állítólagos védelmének ürügyén tovább támadja a kritikát megfogalmazó polgárokat és civil szervezeteket”. Hozzátették: ez azonban “ellentétes az Alaptörvénnyel és az Európai Unió alapvető értékeivel”. Annyira, hogy az Európai Bizottság ezért indított kötelezettségszegési eljárást – emlékeztetnek. 

A Transparency International Magyarország nem tartja véletlennek, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal célkeresztjébe került, hiszen “korrupció ellen küzdő civil szervezetként tevékenységünk, feltáró, elemző és jogvédő munkánk sikere, sőt talán a puszta létezésünk is fenyegeti az Európai Unió legkorruptabb kormányzatát működtető Orbán-rendszert”. A szervezet álláspontja szerint “a Szuverenitásvédelmi Hivatal eljárása teljességgel megalapozatlan és téves”, a hivatal működését és az azt megalapozó törvényt is Alaptörvény-ellenesnek tartják, ezért 

válaszolnak ugyan a hivatal kérdéseire – bár ezen információk többségében a honlapjukon is szerepelnek –, viszont ezzel együtt az Alkotmánybírósághoz is fordultak.  

A Transparency International Magyarország szerint alkotmányjogi panaszukban kifejtették, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal eljárása és megállapításai ellen nem lehet sem bírói, sem más jogorvoslattal élni, ami sérti a hatékony jogorvoslathoz és a tisztességes eljáráshoz fűződő alapvető jogokat. Az pedig, hogy az általuk megfogalmazott kritikák miatt indult vizsgálat, szerintük jelzi: a Szuverenitásvédelmi Hivatal eljárása nyilvánvalóan sérti a véleménynyilvánítás szabadságát. 

Fontos kiemelni, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal az állami mumus-szervezetek közé tartozik. Bár külsőségeiben, elnevezésében és törvényi hátterével egy komoly állami hatóság látszatát kelti, valójában semmilyen nyomozati vagy ellenőrzési jogköre nincsen, nem véletlenül nem hívják hatóságnak. Viszont szabadon vizsgálódhat, jelentéseket írogathat, ezekhez pedig adatokat kérhet be – ahogy tette ezt most is. Ami viszont a jogköröket illeti, Lánczi a hírek szerint többet akar: 

Több jogkört akar, és már a rá vonatkozó törvényt is módosítaná a Szuverenitásvédelmi Hivatal

Megjött az étvágya a Lánczi Tamás vezette Szuverenitásvédelmi Hivatalnak, amely néha még a rá vonatkozó törvényt is máshogy értelmezi, mint az igazságügyi tárca. Legutóbb éppen a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke utasította vissza a hivatal által „elvárt együttműködés” formáit, és még a kormány részéről sem mutatkozik hajlandóság minden javaslatukra.

A külföldi finanszírozás kérdése, az ezzel összefüggésben veszélyben érzett nemzeti szuverenitás és a Fidesz és a kormányzat által is sűrűn emlegetett “guruló dollárok” vizsgálata kezdettől a hivatal figyelmének középpontjában vannak. Májusban írtunk is arról, hogy a hivatal vizsgálta a külföldi kampányfinanszírozás kérdéskörét, majd jelentést írt, amelyben azokat a vádakat igyekeztek alátámasztani, amelyeket a Fidesz és a kormány jó ideje az ellenzéki összefogás pártjainak fejére olvas: 

A Szuverenitásvédelmi Hivatal lezárta az ellenzékhez „guruló dollárok” vizsgálatát, arra jutott, hogy háborúpárti lobbisták és Soros

Hosszú jelentést készített a Lánczi Tamás vezette Szuverenitásvédelmi Hivatal a „guruló dollárok” ügyében. Megismételték a Fidesz által bedobott, majd a Rogán Antal alá rendelt szuper-titkosszolgálat és végül az Állami Számvevőszék által is bizonygatott vádakat a külföldi kampányfinanszírozásról, és arra jutottak, hogy Soros György és hálózata az egész térségünkre „aktív fenyegetést” jelent, vélhetően a most júniusi választásokon is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!