A magyar kormány mentességet kér az EU migrációs szabályzata alól
Hollandia példáját követné a kormány, kimaradna a migrációs paktumból, amelyet amúgy is ellenzett.
HVG
A magyar kormány mentességet kér az Európai Unió menekültügyi és migrációs szabályzata alól, mennyiben azt az uniós alapszerződés módosítása lehetővé teszi- jelentette be Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter az MTI tájékoztatása szerint. A kormány azt követően döntött így, hogy megtudták, Hollandia is hasonló mentességet kért.
“Az ehhez szükséges jogi és adminisztratív lépéseket megtesszük. Magyarország természetesen elkötelezett tagja a schengeni térségnek, és a jövőben is az marad” – mondta Bóka a döntéssel kapcsolatban.
A holland kormány szerdán nyújtott be hivatalos kérelmet az Európai Bizottsághoz annak érdekében, hogy kimaradhasson a 2026-ban életbe lépő új menekültügyi és migrációs paktumból. A holland kabinet migrációs ügyekkel foglalkozó tagja arról beszélt, hogy az új holland kormány drasztikusan csökkentené a Hollandiába irányuló migrációt. Bóka erre azzal reagált, hogy a magyar kormány szerint is drasztikus lépésekre van szükség az illegális migráció megfékezése érdekében.
Az EU új migrációs szabályzatát áprilisban, a magyar kormány ellenzésével fogadta el az Európai Parlament. Magyarország korábban nem kért mentességet a menekültügyi szabályzat alól, de ennek ellenére sem tartotta be azt, amiért az Európai Bíróság 200 millió euróra, majd az ítélet be nem tartása miatt további 93 millióra büntette.
Az Európai Bizottság szóvivője megerősítette, hogy Magyarországnak a 200 millió eurós büntetésen felül további 93 millió eurós bírságot számolnak fel, mert nem hajtotta végre az Európai Bíróság ítéletét.
A politikai haszonszerzést szolgáló, észszerűtlen beavatkozások sorába illik a készpénzfizetés alkotmányos joga. A szabályok ráadásul néhol nem is egyértelműek, és komoly versenyhátrányt okozhatnak a magyar piaci szereplőknek.