Biztonságiak vezették ki a minisztériumokon átívelő korrupciós ügy fő vádlottját a bíróságról
K. Tamás a vád szerint egy jól működő korrupciós hálózatot épített ki, érintett volt a Miniszterelnökség és a Pénzügyminisztérium is.
hvg.hu
Több felirat is szerepelt azon a pólón, amelyet K. Tamás, a Pénzügyminisztérium korábbi munkatársa a hétfői bírósági tárgyalására húzott fel. A férfi egy olyan korrupciós ügy fő vádlottja, amelyben az ügyészség a minisztérium tucatnyi korábbi munkatársára, köztük osztályvezetőkre, főosztályvezető-helyettesekre, egy főosztályvezetőre és egy helyettes államtitkárra is letöltendő börtön kiszabását kéri. Az ügynek összesen 54 vádlottja van, köztük többen nem is a pénzügyben, hanem a Gulyás Gergely vezette Miniszterelnökségen dolgoztak.
Az egyik felirat K. Tamás pólóján így szólt a 24.hu beszámolója szerint:
Amióta a titkosszolgálatokat irányítom, mindent tudok, ha akarom (Rogán úr).
A férfit hétfőre nem idézték, ennek ellenére megjelent a bíróságon. Azt szerette volna, hogy az ügy bíráját zárják ki az eljárásból, ő ugyanis elfogultnak tartja. Fel is akart szólalni, de ezt a bíró nem engedte neki, sőt miután önként nem volt hajlandó távozni, a bíró kérésére biztonsági őrök vezették ki. A bíró ezt követően közölte, hogy becsületsértés miatt feljelentette K. Tamást, magát elfogultnak azonban nem tartja, így ez kizárási indokként sem elfogadható.
K. Tamás szerint az ügyben semmi nem felel meg a valóságnak és a jognak.
Az ügy 2022 tavaszán pattant ki, az ügyészség idén februárban emelt vádat. Két és fél éve az ügyészség és a rendőrség munkatársai egyszerre több helyszínen csaptak le főként minisztériumi tisztviselőkre. A vádak szerint – írja a 24.hu – a tisztviselők kenőpénzért cserébe elsősorban vissza nem térítendő uniós támogatások elnyerésében segédkeztek.
Az elsőrendű vádlott az ügyészség szerint egy pénzügyminisztériumi referens, ő volt az, aki még ebben a pozíciójában egy olajozottan működő korrupciós hálózatot épített ki, amelynek segítségével széles körben tartotta a kapcsolatot pályázatírókkal, projektmenedzserekkel, sőt még a pályázó cégek vezetőivel is. A rendszer lényege a lap szerint az volt, hogy milliós összegekért cserébe intézzék el a pályázatok nyertességét, a kérelmek kedvező elbírálását.
Az ügyészség szerint összesen 108 uniós forrásból finanszírozott pályázat, valamint további nyolc, magyar forrású pályázat érintett az ügyben. Az így lehívott támogatás összértéke meghaladja a 25 milliárd forintot. A hálózat vezetője akár tíz évre is börtönbe kerülhet.
A 24.hu szerint azonban az ügy kulcsfigurája egy bizonyos H. Anita, aki alkut kötött az ügyészséggel. Ő pályázatíró- és menedzser volt, Kecskeméten egy költségvetési csalás miatt zajló eljárásban is érintett. A nő beismerte bűnösségét, vallomást tesz, és lemondott a tárgyalás jogáról is.
Miért köszönheti a házát Amy Heckerling John Travoltának és Bruce Willisnek? Mit tapasztalt női rendezőként Hollywoodban? Hogyan fedezte fel Sean Pennt és Alicia Silverstone-t? És miért volt fontos, hogy Phoebe Cates ledobja a bikinifelsőjét? A Nicsak, ki beszél! és a Spinédzserek író-rendezőjével beszélgettünk.