szerző:
Kovács István
Tetszett a cikk?

Azt a 2,3 milliárd forintot költik a rekonstrukcióra, amit az elektronikus jegyrendszer kiépítésével megbízott cégtől perelt vissza a főváros.

Megvan a nyertese annak a közbeszerzésnek, amit a Budapesti Közlekedési Központ írt ki a III. kerületi Flórián téri felüljáró felújítására. A KM Építő Kft. lett az eljárás nyertese, és nettó 2,1 milliárd forintért végzi el a korszerűsítést. A BKK szerint a teljes projektköltség a kötelező tartalékkeret, a műszaki ellenőri díj, a hatósági díjak és egyéb költségek mellett az áfatartalommal együtt bruttó 3 milliárd forint körül várható.

A BKK szerint szerződéskötés folyamata várhatóan az év végéig zárul le. A felüljárók rekonstrukciója 2025 első negyedévében kezdődhet, és előreláthatóan 2026 első negyedévéig tart.

A Flórián téri felüljáró
Veres Viktor

A tájékoztatásuk szerint a felújítás ideje alatt forgalomkorlátozására kell készülni, de a két felüljárón külön-külön fognak dolgozni, tehát az egyiket mindig fenntartják a kétirányú közúti forgalomnak. A munkák során rövidebb időszakokra változik az arra közlekedő 1-es villamos forgalmi rendje is.

A beruházás során

  • helyrehozzák a vasbeton szerkezet hibáit;
  • teljes szélességében felújítják a szigetelést, megszüntetve a pillérek felett az átázások okát;
  • kicserélik az útpálya burkolatát;
  • új vasbeton szegélyt építenek, amire új, biztonságosabb szalagkorlátot szerelnek;
  • a hidak két végére új dilatációs szerkezetet és sarukat építenek be;
  • javítják a vízelvezető rendszeren, a támfalak, a hídfők és a pillérek betonfelületein keletkezett hibákat, továbbá
  • a régészeti leletek épségére is kiemelt figyelmet fordítanak.

A felüljáró egyébként komoly méretekkel rendelkezik, az északi részének hossza 322 méter, ahhoz csatlakozik a Szentendrei úton egy 115 méteres, az Árpád híd felé pedig egy 152 méteres rámpa. A déli felüljáró 364 méteres, amelyhez egy 115 és egy 133 méteres rámpa csatlakozik.

A Flórián téri felüljáró – ráfér a felújítás
Veres Viktor

Végtelen történet

A Flórián téri felüljáró felújítása már régóta húzódik, ráadásul nem egyszer a vasbeton elemek is hullottak róla.

Már öt éve, még Tarlós István polgármestersége idején tervezték a rekonstrukciót, 2019 tavaszán kezdték volna a munkálatokat, amit 14 hónaposra becsültek. Ez azonban kútba esett, mert a felújítására kiírt közbeszerzésre túl drága ajánlatok érkeztek, így az érvénytelen lett. Akkor az egyetlen pályázatot az A-Híd Építő Zrt. a Strabag Általános Építő Kft.-vel közösen adta be, 2,24 milliárd forintért vállalta volna a munkát.

Túl drága ajánlat érkezett, csúszik a Flórián tér felújítása

Egyetlen pályázatot adtak be a felüljárók felújítására.

Két év múlva ismét nekiugrottak volna a projektnek, azonban a Fővárosi Önkormányzat akkor azt közölte, hogy a járvány okozta válság és a kormányzati elvonások miatt nincs elég pénz a felújításra. Azt is hozzátették, hogy a felüljáró biztonságos, de felújításra szorul, a közbeszerzés előkészítése zajlik.

A Flórián téri felüljáró
Veres Viktor

2023-ban, vagyis ismét két év múlva került terítékre a felüljáró ügye, amikor a kormányzati sajtó cikkezett az állapotáról hosszan, miután ismét potyogtak a betondarabok. Balogh Samu, Karácsony Gergely főpolgármester most távozó kabinetfőnöke úgy nyilatkozott akkor, hogy „vannak tervek a felújításra, megfelelő mennyiségű forrás esetén pedig meg is lehetne csinálni”. Tüttő Kata főpolgármester-helyettes „többször is előkészített már erre egy csomagot, az állam részéről azonban nincs erre semmiféle reakció. Indításra kész terveink vannak, a kormánynak pedig van pénze erre, ám évek óta mégsem akar partner lenni, pedig hasonló terv már a kormányzati forráskivonások előtt, a Tarlós-érában is született”.

Balogh Samu: Ha nem lenne propaganda, a felüljárók ügyében egyetértés lenne a kormánnyal

Forráshiány van, az állam pedig kész tervekre képtelen reagálni, míg más kérdésekben egyetértenek a fővárossal.

Aztán márciusban örömhírt közölt a BKK: fontos lépés történt a Flórián téri felüljárók teljes felújításának projektjében, a fővárosi közgyűlés megszavazta az ehhez szükséges forrást, ennek nyomán hamarosan elkezdődhet a munka. A döntés szerint azt a 2,3 milliárd forintot költik rá, amit sikerült visszaperelniük az elektronikus jegyrendszer kiépítésével megbízott cégtől.

* * * Személyi hitel, ha rövid időn belül pénzre van szükség

Előfordul, hogy hirtelen nagyobb összegre van szükségünk – pl. lakásfelújítás, autóvásárlás –, ebben a helyzetben a személyi kölcsön lehet az ideális megoldás, ugyanis akár egy héten belül a számlánkon lehet a szükséges összeg. A Bankmonitor személyi kölcsön kalkulátorával pár perc alatt kiválasztható a legkedvezőbb hitelajánlat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!