Tetszett a cikk?

Néhány napon belül megjelenik az előterjesztés, azonban egyelőre nem nyilvánosak sem a nevek, sem az, hogy erről milyen politikai alku született a háttérben.

“Ahhoz, hogy valaki főpolgármester-helyettes legyen, három dolog kell: az, hogy akit erre felkérnek, akarja a posztot, aztán az, hogy a főpolgármester felterjessze a nevét és végül az, hogy a közgyűlés ezután meg is szavazza”

– jelentette ki Kiss Ambrus, a Fővárosi Önkormányzat főigazgatója egy szerdai, fővárosi háttérbeszélgetésen. A kérdés azért merülhetett fel, mert az újságíróknak a háttérbeszélgetés kezdetén kiosztottak egy olyan dokumentumot, amelyben a Fővárosi Közgyűlés jövő heti ülésének tervezett napirendi pontjai szerepelnek. Ezek között pedig az első helyen van ott, hogy “javaslat főpolgármester-helyettesek megválasztására”.

Kiss hiába kapott ezzel kapcsolatban több kérdést is, nem volt hajlandó neveket mondani.

A nyilvánosságban nevek hetek óta pletykák sokasága szól arról, hogy az egyik jelölt maga Kiss Ambrus lehet. A főigazgatót direkt megkérdeztük arról, hogy ha három dolog kell, ezek közül pedig egy az, hogy a felkért politikus akarja is a posztot, akkor az ő részéről ez teljesül-e, vagyis ő ambicionálja-e a megválasztását.

Válaszában Kiss Ambrus azt mondta, ennek részéről soha nem volt akadálya. Az viszont, hogy az előterjesztésben többes számban írnak jelöltekről, félreérthetetlen, hiszen Kiss mellett már csak azért is kell legyen valaki, mert egy olyan főpolgármester-helyettest köteles választani a közgyűlés, aki egyben képviselő is. Kiss Ambrus pedig nem az. A már említett, sokadjára felröppenő pletykák szerint a másik név Vitézy Dávidé, a Karácsony Gergellyel szemben induló főpolgármester-jelölté, aki jelenleg a Podmaniczky Mozgalom vezetője.

A főváros október eleje, vagyis a Fővárosi Közgyűlés alakuló ülése óta mulasztásos jogsértésben van, mert a képviselők képtelenek voltak megállapodni a főpolgármester-helyettesek személyében. Karácsony Gergely főpolgármester eddig javaslatot sem tett senkire, hiszen a rendkívül komplikált szerkezetű közgyűlésben senkinek nem lett volna biztosított a többsége.

Fülke: Karácsony első olyan ciklusa jön, ahol visszaélhet jogköreivel – ha megtarthatja azokat

Levonult a kormány és Lánczi Tamás Gesztre, berobbant a fővárosi politika, Orbán Balázs bocsánatot kért és kapott – a hét legfontosabb közéleti, politikai eseményeit magyarázzuk el a Fülke e heti adásában.

Ahogy arról korábban mi is többször beszámoltunk, a 33 fős testületben 17 voks kell ahhoz, hogy bármi átmenjen. Ennek a számnak az eléréséhez azonban elengedhetetlen, hogy az előterjesztő a két nagy, tízfős frakció valamelyikét maga mögé állítsa. A két nagy frakció a Tisza és a Fidesz. Nélkülük lehetetlen átvinni bármit is. A Tisza azonban nem kért Kiss Ambrusból, még “árukapcsolásban” sem: információink szerint Vitézy Dáviddal egy csomagban sem lettek volna hajlandók elfogadni őt főpolgármester-helyettesként. Kiss az előző ciklusban betöltötte ezt a posztot, így azonban nem tudott újrázni. Szerdán ez a helyzet változhat meg, ha a főpolgármester valóban őt jelöli, a közgyűlés pedig megszavazza őket. Azt egyelőre nem tudni, hogy a képviselők csomagban, vagyis egyszerre szavaznának-e a jelöltekről, vagy külön-külön. Ezt a témát érintő kérdéseimre Kiss Ambrus nem adott érdemi választ.

Az azonban minimum jelzésértékű, hogy Karácsony Gergely Kiss Ambruson keresztül közölte, jövő szerdáig meg fogja nevezni jelöltjeit. Önmagában ennek nyilvánosságra hozatalával nyomás alá helyezi a fővárosi frakciókat, hogy mielőbb rendezzék vitás kérdéseiket, hogy meg lehessen szavazni a jelölteket.

Azonban magának Karácsonynak is van konfliktusa, ráadásul a Tisza Párttal. Ha a főpolgármester valóban beterjeszti Kiss és Vitézy nevét, az azt jelenti, hogy ezt sikerült rendeznie valahogyan. Hogy pontosan mi lehet a főpolgármester és a Magyar Péter pártja közötti konfliktus forrása, arról hivatalos információ nem áll rendelkezésünkre. Olyan konfliktusról viszont tudunk, amely a két fél között feszül: ilyen a fővárosi cégek felügyelőbizottságai és igazgatóságai körül kialakult súlyos vita, amely bizonyos közszolgáltatások működését is veszélyezteti. Ezekről itt írtunk bővebben.

Magára vállalná Karácsony az olimpiai konzultációról szóló fővárosi döntést, kútba esett a céges posztok pályáztatása

A friss fővárosi tervek szerint lőttek a pályáztatásnak, mandátumarányosan osztják ki a felügyelőbizottsági posztokat a fővárosi cégeknél. Bizonyos igazgatóságokat betagolnának a Fővárosi Közgyűlés alá.

Kiss Ambrus a háttérbeszélgetésen több témát is érintett, beszélt például arról is, hogy a Fővárosi Önkormányzat átveszi a Magyar Evangéliumi Testvérközösség (MET) és az Oltalom Karitatív Egyesület két intézményét is. Ezzel ők lesznek a fenntartói az állami nyomást nyögő Iványi Gábor két, a rászorulókat segítő intézményének is. Ez a döntés, ha elfogadja a közgyűlés, egy női szállót, valamint egy olyan otthont érint, ahol átmeneti jelleggel családok lakhatnak.

Beszélt arról is, hogy megnőtt azon otthontalanok száma, akik a főváros intézményeitől kérnek segítséget: 1395-en aludtak az utóbbi hetekben ilyen helyen, ez 150 emberrel többet jelent, mint ahányan tavaly ilyenkor voltak. Kiss kiemelte: ez nem azt jelenti, hogy a hajléktalanok száma nőtt volna meg jelentősen, hiszen azt a számaik nem igazolják vissza. Azt viszont igen, hogy többen kérnek segítséget.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!