szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Romanowski-ügy miatt az amúgy is fagyos lengyel–magyar kapcsolat még tovább hűlt.  

Lengyelország nem hívta meg Magyarország Varsóba akkreditált nagykövetét a lengyel uniós elnökség nyitóünnepségére

– írta meg a Reuters. Az amerikai hírügynökségnek Magdalena Sobkowiak-Czarnecka európai ügyekért felelős miniszterhelyettes szavai alapján azt írja, mindez azért történt így, mert Magyarország nemrég politikai menedékjogot adott Marcin Romanowski volt lengyel igazságügyi miniszter-helyettesnek. Őt tavaly nyáron vették őrizetbe a lengyel hatóságok korrupció gyanújával. Az utóbbi években amúgy is ingatag lengyel–magyar viszonyt az ügy mélypontra lökte, Lengyelország kifejezetten barátságtalan lépésként értékelte, hogy a magyar fél befogadta Romanowskit. Romanowski minden ellene felhozott vádat tagadott, ügyéről és befogadásáról itt írtunk bővebben:

Trükközés a mentelmi jogokkal: így válik Magyarország bűncselekményekkel vádolt politikusok menedékévé

Politikai menedékjogot kapott Magyarországon Marcin Romanowski egykori lengyel miniszterhelyettes, akit hazájában 11 bűncselekmény elkövetésével vádolnak. Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a döntést azzal magyarázta, Lengyelországban „jogállamisági válsághelyzet” alakult ki. 2018-ban hasonló indokkal kapott menedéket Magyarországon Nikola Gruevszki volt macedón miniszterelnök is, akinek Orbán Viktor állítólag személyesen ígért védelmet.

Sobkowiak-Czarnecka hozzátette, hogy az ünnepségre Orbán Viktort sem hívták meg. A magyar vendégek elhagyása ugyan protokollt nem sért, viszont erős diplomáciai kifejezése a nemtetszésnek, a két ország közötti fagyos viszonynak. Sobkowiak-Czarnecka azt mondta, hogy a Romanowski-ügy hatására maga Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter döntött úgy, hogy

„a magyar nagykövet nem szívesen látott vendég” a megnyitón.

A magyar–lengyel kapcsolat az utóbbi években elsősorban a magyar fél szoros, az oroszokhoz fűződő viszonya miatt romlott meg. Lengyelországban kormányváltás volt, megbukott a Fidesz szövetségese, az őket követő, Donald Tusk-vezette kormány pedig Orbán Viktor éles kritikusa lett. Tusk az utóbbi fél évben – Magyarország soros uniós elnöksége alatt – többször is élesen bírálta Orbán Viktort az ukrajnai háborúval kapcsolatos álláspontja miatt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!