„Az orosz gázellátás a mi szempontunkból Magyarország energiabiztonságához kapcsolódik elsősorban. Ahogy említettem, a csehországi portfóliót nyugatról látjuk el, nem orosz gázzal. Románia pedig különleges helyzetben van, hiszen jelentős saját gázforrásokkal rendelkezik, és azt gondolom, hogy nem lenne célszerű a tengerbe vizet hordani” – mondta a Portfoliónak adott interjúban Mátrai Károly, az MVM vezérigazgatója.
A tranzakcióról itt írtunk részletesen.
A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben.
A tranzakciót még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, amellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok „ellenséges” átvételét.
Az interjúban Mátrai hangsúlyozta, hogy „mindig a helyi források a legolcsóbbak. Ez igaz a villamos energiára, és igaz a földgázra is, így az orosz gáz Romániába szállítása irdatlan szállítási költségeket róna ránk. Mivel mindig a saját forrás a legolcsóbb, így, ha és amennyiben megkapjuk a jóváhagyást a tranzakcióra, akkor mi alapvetően helyi gázforrásokra támaszkodva szeretnénk ellátni a román leánycégünket.”
A vezérigazgató arra számít, hogy a tranzakció minden engedélyt meg fog kapni (beleértve a külföldi befektetéseket vizsgáló bizottságét), és úgy látja, hogy a júniusi-júliusi zárás menetrendje megvalósítható.