szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Ideális esetben, ha sikerül minden engedélyt megszerezni, már nyáron többségi tulajdonosa lehet az MVM az E.On romániai leányának. Orosz gázt Romániába szállítani költséges volna, mikor az országnak bőven van saját kitermelése, így ilyesmi nem várható nagy mennyiségben.

„Az orosz gázellátás a mi szempontunkból Magyarország energiabiztonságához kapcsolódik elsősorban. Ahogy említettem, a csehországi portfóliót nyugatról látjuk el, nem orosz gázzal. Románia pedig különleges helyzetben van, hiszen jelentős saját gázforrásokkal rendelkezik, és azt gondolom, hogy nem lenne célszerű a tengerbe vizet hordani” – mondta a Portfoliónak adott interjúban Mátrai Károly, az MVM vezérigazgatója.

A tranzakcióról itt írtunk részletesen.

A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben.

A tranzakciót még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, amellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok „ellenséges” átvételét.

Az interjúban Mátrai hangsúlyozta, hogy „mindig a helyi források a legolcsóbbak. Ez igaz a villamos energiára, és igaz a földgázra is, így az orosz gáz Romániába szállítása irdatlan szállítási költségeket róna ránk. Mivel mindig a saját forrás a legolcsóbb, így, ha és amennyiben megkapjuk a jóváhagyást a tranzakcióra, akkor mi alapvetően helyi gázforrásokra támaszkodva szeretnénk ellátni a román leánycégünket.”

A vezérigazgató arra számít, hogy a tranzakció minden engedélyt meg fog kapni (beleértve a külföldi befektetéseket vizsgáló bizottságét), és úgy látja, hogy a júniusi-júliusi zárás menetrendje megvalósítható.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!