szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Még a Fidesz-szavazók 21 százaléka szerint is igazak lehetnek a vádak.

Tízből nyolc magyar hallott arról, hogy Rogán Antal Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter január elején felkerült az amerikai pénzügyminisztérium szankciós listájára – derült ki a Publicus Intézet kutatásából, amelyet a Népszava megbízásából készítettek. Az amerkiaiak akkori közlése szerint a miniszter a magyarországi korrupcióban való érintettsége miatt került fel a listára.

A felmérés szerint a Rogánnal szembeni amerikai vádakat a megkérdezettek 33 százaléka biztosan igaznak, 17 százaléka valószínűleg igaznak tartja (ez összesen 50 százalék). Ugyanakkor 21 százalék szerint biztosan nem igazak, 7 százalék szerint pedig valószínűleg nem igazak a vádak, 22 százalék nem válaszolt.

A Fidesz szavazóinak 21 százaléka is úgy nyilatkozott, hogy igazak lehetnek a felhozott vádak, ez az arány az ellenzéki szavazók körében 77, a bizonytalanok között 43 százalék.

Azok körében, akik szerint a miniszter elkövette mindazt, amivel vádolják, 91 százalék úgy véli, hogy Orbán Viktor tudott a korrupciós cselekményekről. Ez a fideszes szavazók körében 64, az ellenzékiek esetében 97 százalék.

Washingtonban is pontosan tudják, ki az a Tóni

A magyar kormány is áldozatául esett a távozó Biden-adminisztráció alig leplezett tisztogatásának, és ezzel próbára tette Trump és Orbán barátságát. Arról a szankciós listáról ugyanis nem könnyű lekerülni, amelyre az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma korrupció miatt feltette Rogán Antalt.

Az emberek 43 százaléka szerint Rogán szankcionálásának valódi oka a korrupció, és csak 26 százalék véli úgy, hogy politikai okokból történt a szankionálás. A legnagyobb, 58 százalékos arányban a kormánypárti szavazók hisznek a politikai bosszúban, ez az ellenzékiek között 8, a bizonytalanok körében 24 százalék.

A felmérésből az is kiderült, hogy 58 százalék szerint Rogánnak le kellene mondania a kormányban betöltött pozíciójáról, és ezt a Fidesz-szavazók 21 százaléka is így gondolja. 72 százalék pedig úgy vélekedik, a kormánynak érdemben kellene vizsgálnia a Rogánt ért vádakat. Utóbbi véleményt minden második fideszes is osztja.

A magyar kormány szerint egyébként a januárban leköszönt Biden-adminisztráció bosszúja áll Rogán Antal szankcionálása mögött, ami többek között azt jelenti, hogy a miniszter nem léphet be az Egyesült Államok területére, és az esetlegesen ott lévő vagyonát befagyasztják. A bejelentés óta az Orbán-kormány többször jelezte, lépéseket tesz azért, hogy a miniszter lekerüljön a listáról – jóllehet, ezt maga Rogán tudja csak valójában megtenni, neki kell a hivatalos folyamat során eljárnia, beadvánnyal élnie ennek érdekében.

Szijjártó kicsikart egy ígéretet Rogán Antallal kapcsolatban az új amerikai külügyminisztertől

Marco Rubio biztosította a magyar külügyminisztert, hogy a távozó Biden-adminisztráció “bosszúból hozott intézkedéseit az Egyesült Államok új kormánya felül fogja vizsgálni”. A magyar kormány eddig egyetlen ilyen intézkedést emlegetett bosszúként, mégpedig Rogán Antal szankciós listára helyezését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!