szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A kétfarkúak szerint például a fű legalizált kereskedelmének adóbevételeiből lehetne javítani a szociális ellátórendszert, aminek a válsága ma a drogproblémát súlyosbítja.

A dizájner drogok szegény térségekben egyre elterjedtebb használata, amire hivatkozva a Fidesz Alaptörvénybe írta a drogtilalmat, nem jogi probléma, hanem a szegénység és kilátástalanság tünete – közölte megkeresésünkre a Magyar Kétfarkú Kutya Párt.

Miután az MKKP nemcsak következetesen liberális álláspontot képvisel egyes kábítószerek használatával kapcsolatban, nem meglepő, hogy kritikusan fogadták az Alaptörvény módosítását.

Kovács Gergely arról, hogy legalizálják-e a marihuánát a XII. kerületben: „Egyeztetünk a holland nagykövetséggel”

Páros interjút készített az Index a Magyar Kétfarkú Kutya Párt két vezetőjével, Kovács Gergellyel és Döme Zsuzsannával.

Szerintük „a gond nem azzal van, ha füvet szívnak a magasabb jövedelmi csoportba tartozó emberek, hanem azzal, hogy életek mennek tönkre az olcsó mérgektől, amikhez a legszegényebbek végső elkeseredettségükben nyúlnak”. Ez különben össze is cseng azzal, ahogyan a készülő „szigorítás” bejelentésekor Orbán Viktor fogalmazott, kiemelve, hogy a drogprobléma már nem jómódú fiatalokat, hanem kiszolgáltatott vidéki embereket érint.

„A helyzet romlásához a Fidesz is rendesen hozzátett.”

A kormány is tehet a probléma elharapózásáról, állítja az MKKP. A prevenciós szervezetek iskolákból történt kitiltása és a tankötelezettség 16 évre történő leszállítása mellett a jelzőrendszer hiányosságaira utaltak, és arra, hogy az országban már csak egy helyen működik kamasz addiktológia.

Mint írják, a megoldást az jelentené, ha a szegénység felszámolására fordítana figyelmet, energiát és pénzt az állam, a szociális, az oktatási, az egészségügyi, prevenciós rendszer fejlesztésével. És felvetik, hogy az ehhez szükséges költségvetési erőforrást – egyebek közt – éppen a „könnyű drogok” liberalizációjából beszedhető illetékek jelenthetnék. Emlékeztetnek, hogy 2016-ban az dohánytermékekből 298 milliárd forint, az alkoholból 98 milliárd forint adóbevétele volt az államnak. Szerintük ez kiegészülne még egy többmilliárdos összeggel.

A Kutyapárt szerint ha az állam feltételezi állampolgárairól, hogy alkoholfogyasztásukban mértéket tudnak tartani, illetve rájuk bízza, hogy dohányoznak-e, ugyanilyen megengedőnek kellene lennie a fűvel kapcsolatban is, aminek fogyasztásába szerintük „még senki nem halt bele”. Ráadásul úgy látják, a dizájner drogok sokfelé inkább az alkoholizmust váltják fel.

„Az biztos, hogy amit az elmúlt 10 évben csinált a Fidesz, az nem működött, és ez sem fog” – zárták, és jelezték, hogy idén is megrendezik hagyományos április 20-i rendezvényüket, amin az eddigiekben a fű legalizálása mellett kampányoltak.

Arról, hogy a módosítás ténylegesen mire alkalmas, és mire nem, korábbi cikkünkben írtunk.

„Teljes abszurdum” a drogügyi Alaptörvény-módosítás: szigorításnak nem lehet nevezni, de megoszt és provokál

Nehezen érthető, mit akar elérni a kormány a legújabb Alaptörvény-módosítással. Attól, hogy beleírják, hogy a drog rossz, a probléma nem oldódik meg. A kábítószer teljes tiltásának beleírása legfeljebb csak politikai termékként eladható. A szakértő szerint a szigorításra hivatkozva csak annyira lehet ellehetetleníteni egy jövőbeni drogliberalizációt, amennyire a fájdalomcsillapítókat betiltani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!