szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kipukkadt a Fidesz egyik kedvenc, a 2022-es választásokra időzített kampánytémája, a Városháza-gate. Legalábbis az ügyészség most emelt vádat az ügy több szereplője ellen, de a vádemelés a fővárosi önkormányzatot és Karácsony Gergelyt igazolja, hiszen kiderült, hogy nem akarták eladni a Városháza épületét, ahogy a Fidesz állította, pláne nem kenőpénzért. Most bocsánatkérést vár a főváros.

„Hosszú, tömött sorokban várjuk munkaidőben a Városházán a bocsánatkérőket, miután az ügyészség mostani vádemelése is bizonyította, hogy semmi sem volt igaz a Fidesz által a 2022-es választási kampány előtt kreált Városháza-botrányból” – reagált a HVG-nek Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója arra, hogy kedden a Fővárosi Főügyészség közölte: vádat emelt és börtönbüntetést indítványozott egy férfival és három társával szemben az úgynevezett Városháza-gate ügyben.

A több szálon futó Városháza-ügy a Fidesz egyik kampánytémája volt közvetlenül a 2022-es választások előtt. Az ügy lényege, hogy egy magát Anonymusnak nevező maszkos figura különféle hangfelvételekre hivatkozva azt állította: a Karácsony Gergely vezette fővárosi önkormányzat el akarja adni a Városháza épületegyüttesét. Az ügy egyik szereplője, az ingatlanfejlesztéssel foglalkozó B. Dezső ugyanis a rendőrségen tett vallomásában azt állította: B. Zsolt a Városháza megvásárlására alkalmas befektetőket keresett, és azt ajánlotta, hogy tízszázalékos jutalékért el tudja intézni a pályázat testreszabását.

Kiss Ambrus – aki annak idején főpolgármester-helyettes volt, és az ügyben még az ő lakásán is házkutatást tartottak a nyomozók – megjegyezte: az ügyészségi közlés is többször hangsúlyozza, amit ő is következetesen állított, hogy a Városháza és a városvezetés elleni akkori vádak hamisak, hiszen az ügyben szereplők semmilyen kapcsolatban nem álltak a Városházával, ráadásul a városvezetés nem is akarta eladni az épületet. Kiss Ambrus szerint a 2021-ben kirobbantott botrány a Fidesz akciója volt a 2022-es választásokra készülve, és még a legutóbbi közgyűlésen is említés szintjén előhozta a Fidesz-frakció, pedig most már az ügyészség is kimondta, hogy az egész egy monda volt.

Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója szerint az egész a Fidesz mondája volt
Veres Viktor

A vádirat szerint B. Zsolt a megbeszélések során azt állította, hogy kapcsolatban áll a Fővárosi Önkormányzatnál és a fővárosi vagyonkezelő cégnél vezető beosztásban, döntéshozó pozícióban lévő emberekkel. Azt mondta, el tudja intézni, hogy önkormányzati ingatlanok értékesítési pályázatait személyre szabottan írják ki, és a pályázaton mindenképpen a neki fizető pályázók nyerjenek. Ő az egyik vádlott, de vádlott lett az a férfi is, aki neki tízmillió forintot meghaladó összeget fizetett, és további két férfi is vádlottként szerepel. Ők a vád szerint egyes esetekben szintén erősítették azt a látszatot, hogy a befolyással üzérkedő el tudja intézni azt, amit ígért. Az ügyészség azonban hangsúlyozta,

„a vádlott a pályázatokkal kapcsolatosan az önkormányzat részéről eljárási jogosultsággal nem bírt”, és „a nyomozás során nem igazolt kapcsolatokra hivatkozva” próbált pénzhez jutni.

Ugyan az ügyészségi közlemény nem említi a vádlottak neveit, de még csak a monogramjukat sem, az ügy főszereplőinek neve az elmúlt években közismertté vált. A négy vádlottból a 24.hu ez alapján meg is nevezte az ügyben sokat emlegetett ingatlanost, Berki Zsoltot, illetve Gansperger Gyulát, akit a Fidesz „pénzembereként” emlegetnek, mint olyan vádlottakat, akikre a vádirat szerint az ügyészség letöltendő börtönbüntetést és pénzbüntetést kér kiszabni a törvényszéktől. Hozzátették: az ügyészség közlése szerint mind a négy vádlott tagadta a bűnösségét.

“Én ekkor visszakérdeztem, hogy milyen Viktor. Az Orbán?”

Különös fordulatot vett a Városháza-gate-ként elhíresült ügy, amelyben a rendőrség is nyomoz. Az egyik gyanúsított vallomása szerint az egyik tanú, akiről kiderült, hogy Budai Gyula fideszes országgyűlési képviselő ismerőse, arra akarta rávenni őt, hogy tegyen terhelő vallomást Karácsony Gergelyre és Kiss Ambrusra, noha nem is ismeri őket személyesen.

Maga az ügyészség állítja: kamu volt a „Városháza-ügy”!

– így reagált a főpolgármester a vádemelés hírére. Facebook-posztjában Karácsony Gergely azt írta, a vádhatóság közleménye világossá teszi, „mekkora kamu volt a Fidesz által 2021-ben grundolt” ügy. Úgy fogalmazott, kiderült, hogy „a fővárosi ingatlanok értékesítése kapcsán kavaró ingatlanosnak nem volt semmilyen valós befolyása a főváros ingatlangazdálkodására”, sőt az ügyészség azt is megállapította, hogy „a Fővárosi Önkormányzat az ingatlanegyüttest valójában nem jelölte ki hasznosításra, értékesítésre. Az ingatlan iránt érdeklődők a korrupciós ajánlatot visszautasították”.

Karácsony Gergely hozzátette: „Az persze rejtély, hogy miért kellett négy évet várni erre a megállapításra, hiszen a Városháza eladását konkrétan tiltja a törvény, így arra vonatkozóan semmilyen szándék vagy döntés nem volt. Úgyhogy várjuk a sűrű bocsánatkéréseket, főleg azoknak a kollégáimnak a nevében, akiket a lehető legnevetségesebb ‘dokumentumok’ alapján meghurcoltak.”

Karácsony Gergely

Maga az ügyészség állítja: kamu volt a “Városháza-ügy”! A Fővárosi Főügyészség mai közleménye világossá teszi, hogy mekkora kamu volt a Fidesz által 2021-ben grundolt úgynevezett “Városháza-ügy”….

Mint emlékezetes, az Index és más Fidesz-közeli lapok egy arcát eltakaró, Anonymus személynek a szivárogtató videóira hivatkozva kezdtek karaktergyilkos hadjáratba a főpolgármester ellen. Később kiderült: a felvételeket illegálisan rögzítették, és úgy vágták össze, hogy a hanganyag, amely az ingatlan jövőjével kapcsolatos beszélgetéseket tartalmazta, félreérhető legyen. Az Index.hu-n kirobbantott botrányba bele próbálták húzni Bajnai Gordont is, hiszen a volt miniszterelnök is szerepel az egyik, annak idején bizonyítékként tálalt hangfelvételen, amelyről utóbb kiderült, hogy összevágott, manipulált felvétel volt, Bajnai pedig állította, hogy csőbe húzták.

Karácsonyéknak ástak vermet a Városháza-üggyel a kormány propagandistái, maguk estek bele

A kormány propagandaközpontja nemcsak félrelőtt, amikor az ellenzék feltételezett vezéralakjaiként Karácsony Gergelyt és Bajnai Gordont akarta kompromittálni, de azt sem vette észre, hogy a Fidesz holdudvara tűnik fel a titokzatos Anonymus sztorifüzérjében.

A volt kormányfő annak idején beszélt arról, hogy egy régi ismerőse, Gansperger Gyula kérte meg arra, hogy találkozzon a Budapesten élő ismert orosz oligarchacsaláddal, Rahimkulovékkal. Bajnai szerint a találkozón a Rahimkulov jobbkezeként ismert Zentai Péter üzletember hozta szóba a Városháza eladásának kérdését, de Bajnai jelezte, hogy ebben semmilyen kompetenciája nincs. A találkozóról – mint azt a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat kiderítette – „Péter” iPhone-jával titokban hangfelvétel készült. Később ennek a manipulált, vágott verzióját tette közzé az Anonymous. Bajnai feljelentést tett, és noha Zentain kívül más Péter keresztnevű nem vett részt a találkozókon, az üzletemberből nem lett gyanúsított. Annak ellenére sem, hogy ő volt az egyetlen, aki az összes olyan találkozón részt vett, amelyen titokban hangfelvétel készült.

Bajnai csőbe húzása: nem vett elő a rendőrség mindenkit, akinek alkalma lehetett elkészíteni a később meghamisított felvételt

Egy nemzetbiztonsági szakszolgálat által készített szakvéleményből következtetni lehet arra, ki készíthette titokban azokat a hangfelvételeket, amelyeket meghamisítva aztán Karácsony Gergelyt próbálta lejáratni a kormányközeli sajtó. Ennek ellenére a Bajnai Gordon feljelentése alapján, a titkos lehallgatás ügyében indult nyomozást felfüggesztették, és a benne érintett üzletembert – egy Budapesten élő orosz milliárdos jobbkezét, aki Orbán Viktor vejével is üzletelt – sem tanúként, sem gyanúsítottként nem hallgatták meg – derül ki a HVG360 által megszerzett nyomozati iratokból.

Az ügyben még fővárosi vizsgálóbizottság is alakult, amely több mint 10 embert hallgatott meg sok-sok órán keresztül, és mintegy 5,5 GB terjedelmű dokumentumtömeget néztek át. A bizottság ezek alapján öt megállapítást tett, de alapvetően már akkor, 2022 januárjában cáfolta a vizsgálóbizottság, hogy Karácsonyék a Városháza épületének eladásáról döntöttek volna.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!