szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

„Gyurcsány Ferenc visszavonulása a magyar belpolitikai élet szempontjából meghatározó eseménynek tekinthető, még akkor is, ha ez még jelentősebb lett volna 2010-ben vagy akár még 2018-ban is” – mondta a HVG-nek Mesterházy Attila, a Szocialisták és Demokraták elnöke. Szerinte a kialakult helyzet lehetőséget ad arra, hogy létrejöjjön egy baloldali blokk, amelyben akár a Demokratikus Koalíció is megjelenhetne.  

„Az elmúlt húsz évben sokszor mondták Gyurcsány Ferencnek, hogy vissza kellene vonulnia, mert akadályozza a kormányváltást. Ő viszont úgy érezte, hogy ő a központi szereplője a pártjának, és van igény a politikájára” – mondta a HVG-nek Mesterházy Attila, Gyurcsány Ferenc egykori párttársa, a Szocialisták és Demokraták elnöke. 

A politikust azzal kapcsolatban kérdeztük, hogy a volt miniszterelnök több évtizednyi politizálás után csütörtökön bejelentette: lemond minden tisztségéről, visszavonul a közélettől, és elválik feleségétől, Dobrev Klárától.

Gyurcsány visszavonul a politikától, elválnak Dobrev Klárával

A volt miniszterelnök kiszáll a közéletből, Dobrev Klára elindul a DK megüresedő elnöki székéért.

Mesterházy Attila és Gyurcsány Ferenc korábban az MSZP-ben politizáltak, de párton belül egymás ellenfeleinek számítottak. „Valóban mindent megtettünk azért, hogy ne legyen jó a viszonyunk, de azóta azért valamelyest rendeződött a helyzet. Utoljára nagyjából két éve beszéltünk egymással” – fogalmazott Mesterházy Attila, aki már nem is szeretne semmilyen rosszat mondani egykori párttársáról.  

Azt ugyanakkor megjegyezte, hogy a visszavonulása új helyzetet teremt a baloldalon, ahol hosszú évek után létrejöhet egy olyan ellenzéki blokk, amelyre azok szavaznának, akik a Tisza Pártot és a Fideszt sem szeretnék támogatni. Úgy vélte, legalább 5 százalékot képes volna szerezni egy MSZP–Szocialisták és Demokraták formáció, amely – a Szanyi Tibor vezette ISZOM, a Szolidaritás vagy a Szikra mellett – most már akár a Demokratikus Koalícióval is kiegészülhetne.  

„Nem tudom, hogy ki fogja vezetni a Demokratikus Koalíciót, és hogy milyen irányba halad majd a párt, de elsőre, alaposabb elemzés nélkül az a véleményem: érdemes volna tárgyalnunk egymással” – mondta. 

Mesterházy Attila az esetleges indulásról eddig csak az MSZP-vel folytatott egyeztetéseket, és azt is egyértelművé tette: önállóan nem látja értelmét az indulásnak, azzal ugyanis csak a kormányváltást hátráltatnák. „Egy-két százaléknál nem érnénk el többet külön-külön indulva, ennek pedig semmi értelme nem volna, csak a Fidesznek kedvezne.”  

„Nem szokásom bedobni a törülközőt” – Gyurcsány Ferenc a HVG-nek 2003-ban

Gyurcsány Ferenc lemondott pártja, a Demokratikus Koalíció elnöki tisztségéről, frakcióvezetői posztjáról, országgyűlési képviselői mandátumáról. Teljesen visszavonul a közélettől, a választásokon sem indul, és elválik feleségétől, Dobrev Klárától. A volt miniszterelnökkel a HVG 2003-ban készített portréinterjút, amikor sportminiszterként debütált kormányzati szerepben. Alább ezt a cikket közöljük újra.

Arra a felvetésre, hogy miért nem akadályozná a Fidesz hatalmának megdöntését – akár a DK-val kiegészült – erősebb baloldali formáció, amely feltehetően a Tisza Párttól venne el szavazatokat, a politikus azt mondta: „Azt mindig elfelejtik az elemzők, hogy van jó néhány százaléknyi szavazó, akik sem a Tiszára, sem a Fideszre nem hajlandók szavazni. Ha pedig nincs baloldali alternatíva, akkor inkább otthon maradnak, nekünk őket kell megszólítanunk és elvinni szavazni”.

Hozzátette: Márki-Zay Péter a teljes összefogás ellenére a legrosszabb ellenzéki eredményt érte el az elmúlt választásokon, mert jobboldali politikusként, jobboldali értékrendet képviselve sokan nem tudtak rá szavazni a baloldalról. 

Mesterházy Attila egyébként nem tudja, hogy pontosan miért dönthetett a visszavonulás mellett Gyurcsány Ferenc, de szerinte a magánéleti tényezők jelentősen hozzájárulhattak ehhez. Úgy gondolja, a válás mellett az is fontos lehetett, hogy a lakókocsis körútját, amely során a volt miniszterelnök az ország számos településén megfordult, a vártnál jóval kisebb érdeklődés kísérte.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!