Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Külön, személyre szabott kormányrendelettel és a „kormányzati igazgatási hősi juttatás” jogcím bevezetésével igyekszik kárpótolni Orbán Viktor az újdörögdi gránátbaleset általa hősnek nevezett megsérült kormánytisztviselőjét, aki elvesztette mindkét kezét és más, súlyos, maradandó egészségkárosodást is szenvedett. 

Vélhetően az Orbán-kormány rájött, hogy a kormányzati igazgatásban alkalmazottakra kötött általános élet- és baleset-biztosítás alig fizet, így külön, személyre szabott kormányrendelettel igyekeznek az újdörögdi gránátrobbanásban súlyosan megsérült, a Miniszterelnökségen dolgozó kormánytisztviselő helyzetén segíteni, miután a honvédségi gyakorlóprogramban mindkét kezét elvesztette, és a HVG értesülései szerint más súlyos, például arcsérülést is szenvedett.

A kormány honlapjára felkerült rendelettervezet szövege alapján egyértelmű, hogy a 29 éves hölgyre vonatkozik – nem tudni arról, hogy más civil is megsérült volna az Adaptív Védelem elnevezésű, kormányzati tisztviselőknek szóló önkéntes harcászati felkészítő képzésen. A hölgy március 21-én sérült meg, amikor éles gránát robbant a kezében, emiatt elvesztette mindkét kezét. A tragikus eset ellenére sem Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter, sem Vidoven Árpád illetékes államtitkár nem mondott le, a program pedig folytatódott, bár már nem éles gránáttal vagy lőszerekkel. 

Kézigránát-baleset: A miniszter marad, az önkéntes harcászati program marad, ahogy a kínzó kérdések is

Tömeges igény sose volt az Adaptív Védelem programra, mégis futtatták – leginkább pr-akcióként. Ám a tragikus kézigránát-baleset azt bizonyítja, hogy ez hibás politikai döntés volt – súlyos következményekkel. Sok még a nyitott kérdés, nagy a sunnyogás.

A rendelettervezet szerint „megkülönböztetett tisztelet illeti meg azokat a honfitársainkat, akik életük kockáztatásával vagy életük árán katonai ismereteket sajátítanak el, védik a hazát, különösen, ha azt nem a Magyar Honvédség személyi állományának tagjaként, hanem polgári közszolgálati hivatásuk mellett, önkéntesen teszik”. A szöveg kitér arra is, hogy „az állam kötelezettsége, hogy a hősök áldozatvállalását elismerje, továbbá minden szükséges segítséget megadjon abban az esetben, ha az önkéntesen vállalt szolgálat sérülést vagy egészségromlást okoz”. 

A tervezet szövege külön megjegyzi, hogy „a rendelet visszamenőlegesen is érvényes, így a korábban balesetet szenvedett tisztségviselő is jogosult a támogatásokra”. Az is kiderül, hogy a Miniszterelnökségen dolgozó hölgy biztosan 50 százalékosnál nagyobb mértékű egészségkárosodást szenvedett, mert a rendelettervezet a legalább 50 százalékos mérték felett rendelkezik a „kormányzati igazgatási hősi juttatás” biztosításáról.

Ez a speciális kormányzati juttatás több tételből áll össze, anyagi és természetbeni juttatásokból: 

  • Hősi egészségkárosodási ellátás. Olyan keresetkiegészítés, amely a korábbi jövedelem pótlását szolgálja, és az öregségi nyugdíjkorhatár elérésének időpontjáig jár.
  • Hősi kiegészítő rokkantsági támogatás. Az összegét a honvédelmi tárca állapítja meg, és a nyugdíjfolyósító szerv folyósítja.
  • Lakás élethosszig tartó, ingyenes biztosítása. Az állami tulajdonú lakás élethosszig tartó, ingyenes használatát jelenti. A lakásnak összkomfortosnak és a kormánytisztviselő egészségi állapota által indokolt alapterületűnek, kialakításúnak és felszereltségűnek kell lennie, a lakás rezsijét a használónak kell fizetnie.
  • Egészségügyi szolgáltatás biztosítása. A kormánytisztviselő jogosult az Észak-pesti Centrumkórház – Honvédkórház által nyújtott egészségügyi szolgáltatásokat élete végéig térítésmentesen igénybe venni. 

Nyitóképünk illusztráció.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!