Lepattant Orbán embere Washingtonban, ahol a magyar szervezetek amerikai finanszírozása után kutakodott
Az amerikaiak a Reuters forrása szerint megtagadták az információk átadását attól tartva, hogy Orbán azokat a független média és a civil szervezetek elleni támadásra használja fel.
hvg.hu
A Trump-kormányzat tisztviselőivel találkozott a külföldi „korrupciós csápok” ellen küzdő magyar USAID-kormánybiztos, László András által vezetett magyar küldöttség Washingtonban – írja a Reuters. A magyar küldöttség a USAID nevű fejlesztési ügynökség magyarországi partnereiről és alkalmazottairól kért tájékoztatást – mondta a hírügynökségnek egy, az ügyet ismerő forrás.
A találkozó azonban aggodalmat keltett egyes amerikai tisztviselőkben, akik attól tartottak, hogy a magyar szervezetnek nyújtott amerikai támogatásról szóló információkat a független média és a civil szervezetek elleni támadásra fogja az Orbán-kormány felhasználni, ezért megtagadták azok átadását
A magyar küldöttséget az a László András fideszes európai képviselő vezette, akit februárban nevezett ki Orbán kormánybiztosnak „a magyar jogalanyoknak kifizetett politikai korrupciós források feltárására”. A Fidesz narratívájában az Egyesült Államok kormányzati programja, az USAID szolgálta ezt a célt, gyanújuk szerint itthon is. László András a Reutersnek azt mondta, hogy a USAID által támogatott egyes magyarországi szervezetek „nagyon is politikai jellegűek és nagy hatással vannak a magyar politikai életre”.
László András a Common Sense Societyben tevékenykedett, amit az amerikai konzervatív Federalist Society minden valószínűség szerint milliókkal támogatott.
Az amerikai külügyminisztérium megerősítette, hogy László András találkozott amerikai tisztviselőkkel, köztük Kenneth Jacksonnal, a USAID egyik vezető munkatársával, illetve azt is, hogy a találkozót a magyar fél kérésére szervezték meg.
Mielőtt Donald Trump ellehetetlenítette volna, a USAID a világ különböző országaiban támogatta a rászorulókat, a civil társadalmat és a médiát, azonban a bírálói, köztük Orbán szerint az amerikai ügynökség valódi célja az Egyesült Államokkal nem egyező kormányok megdöntése volt.
Súlyosan érinti segélyprogramjainak kedvezményezettjeit a USAID beszántása, miközben az amerikai kormányügynökség működésében mindig vegyült a politikai szándék a segíteni akarással. A USAID fordulatos történetébe belefért a Kennedy-féle idealizmus és a CIA-vel való együttműködés, de „kirívó ostobaságok” is.
Borítékolható volt az Ukrajna csatlakozása elleni, a „nemzeti konzultációknál több, a népszavazásnál kevesebb” voksolás eredménye, amelynek nem csak a nemzet állítólagos egységének demonstrálása volt a célja, hanem a kampánygépezet éles tesztelése is.