Iványi a kormánypárti képviselőknek üzent: „Önök Istent játszanak, ha a szólásszabadságot betiltani próbálják”
Az egyházi vezető szerint elfogadhatatlan az „átláthatóságinak” nevezett törvény tervezete.
HVG
„Önök Istent játszanak, ha a szólásszabadságot betiltani próbálják, pedig távolról sem istenek” – üzente a kormánypárti törvényhozóknak címzett nyílt levelében Iványi Gábor, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség vezetője.
Levelében Iványi az „átláthatóságinak” nevezett, valójában a sajtót és a civileket szorongató törvény tervezetére reagált. Már az elején leszögezte, hogy a szólásszabadság a születéstől eredő, alapvető emberi jog, „isteni adomány”.
A világ teremtése is azzal kezdődött, hogy Isten megszólalt
– fogalmazott.
Az egyházi vezető szerint „szégyen”, hogy az egyes állami feladatokat – például a rászorulók és a kisebbségek ellátása, valamint az alapvető emberi jogok védelme – átvállalni kénytelen civil szervezeteket megbélyegeznék, listáznák és ellehetetlenítenék, ahelyett, hogy támogatnák őket. „Szomorú, ha bárkinek az jut elsőre eszébe a civil szervezetekről, hogy a haza pénzért vagy bármilyen előnyért elárulható” – írta.
Iványi emlékeztetett, hogy a civil szervezetek működésének támogatásával az állam nem kegyet gyakorol, hanem az állampolgárai érdekeit védi, hozzájárul az esélyegyenlőség, a szociális biztonság erősítéséhez, a sajtó pedig tükröt tart a mindenkori hatalomnak. „Érthető, hogy Önöknek nem esik jól belenézni, de azzal, hogy összetörik, már nem tudják megállítani a változást” – fogalmazott.
Kérdezzék a frakciót, Halász Jánost – mondta Gulyás Gergely a kormányinfón azokra a kérdésekre, amit az átláthatósági törvényről tettek fel.
„Vajon a kormány minden beérkező dollárral, euróval, rubellel és jüannal el tud számolni?” – tette fel a költői kérdést, megjegyezve, hogy az „elfogadhatatlan” törvényjavaslat elfogadása esetén a kormány kénytelen lenne a nemzeti szuverenitást sértők listájának élére írnia önmagát.
„A magyar történelem legsötétebb időszakaiból már megtanultuk, hogy sajnos lehet papírforma szerint törvényes, ami erkölcstelen, embertelen, egy demokrata és humanista számára elfogadhatatlan. De ez soha nem menti fel a felelősség alól azt, aki az ilyen törvényt megszavazta” – zárta nyílt levelét Iványi Gábor.
Amennyiben elfogadják az „átláthatósági” törvény tervezetét, büntethetővé válnak azok a „közéletet befolyásoló” magyar cégek, civil szervezetek, sajtótermékek, amelyek a Szuverenitásvédelmi Hivatal szerint külföldről is kapnak „támogatást”, és „veszélyeztetik Magyarország szuverenitását”. A szuverenitást pedig az veszélyezteti a javaslat szerint, aki megkérdőjelezi vagy negatív színben tünteti fel a tervezet által alkotmányos alapértékként meghatározott elemeket: ilyen például a demokratikus jogállamiság, az önazonossághoz való jog, a család és a házasság védelme, a keresztény értékek védelme, valamint a más országokkal való békés együttélésre való törekvés.
A politikai fenyegetések után benyújtotta átláthatóságijogszabály-tervezetét a Fidesz. Ez sokkal több, mint a korábban elbukott civiltörvény, mert szélesebb kört érint, és sokaknak lehet félnivalójuk. Arra keressük a választ, hogy kiknek, miért és mitől kell tartaniuk.
Miért köszönheti a házát Amy Heckerling John Travoltának és Bruce Willisnek? Mit tapasztalt női rendezőként Hollywoodban? Hogyan fedezte fel Sean Pennt és Alicia Silverstone-t? És miért volt fontos, hogy Phoebe Cates ledobja a bikinifelsőjét? A Nicsak, ki beszél! és a Spinédzserek író-rendezőjével beszélgettünk.