„Nem én vagyok az előterjesztő” – ezzel próbálta lerázni magáról az ellehetetlenítési törvény kérdéseit Gulyás és Vitályos
Kérdezzék a frakciót, Halász Jánost – mondta Gulyás Gergely a kormányinfón azokra a kérdésekre, amelyeket az átláthatósági törvényről tettek fel.
HVG
„Nem én vagyok az előterjesztő, az a frakció volt, a módosító javaslat is bizottsági volt” – így próbálta lerázni magáról a kérdést Gulyás Gergely, akit az átláthatósági törvényről elsőként az ATV újságírója kérdezett a szerdai kormányinfón.
Az hétfő délután derült ki, hogy a kormánypárt szigorítani akar a civil szervezeteket és a független sajtót már korábbi, két héttel ezelőtt beadott formájában is ellehetetlenítő jogszabály tervezetén. Az igazságügyi bizottság tagjainak hétfő délután küldték ki a módosítási javaslatokat, amelyek egyebek mellett kimondanák, hogy már az idén felajánlott adó 1 százalékos támogatásokat is elvennék. Gulyás Gergely erről egy kérdésre elmondta, hogy visszamenőleges hatállyal kötelezettséget megállapítani alkotmányellenes.
A miniszter arról is beszélt, hogy miért nem csatlakozott az „átláthatósági” törvény előterjesztéséhez, a kormányszóvivőt viszont nem zavarta az, amire hivatkozott. Emellett megkérdeztük, hogy a 2026-os költségvetésből legalább az évszámot tudják-e tartani, és léteznek-e a Bayer Zsolt által emlegetett kegyelemállások.
Az 1 százalékos adóadományokat május 20-áig lehetett felajánlani, amit később már nem lehet megváltoztatni. A módosító szerint viszont ha egy szervezet felkerült a Szuverenitásvédelmi Hivatal feketelistájára, akkor a nekik felajánlott pénz a Batthyány-Strattmann László Alapítvány a Gyógyításért szervezethez kerül, úgy, hogy a felajánló nem is nekik szánta az összeget. A miniszter erre úgy reagált, hogy most is van olyan a magyar jogban, hogy nem teljesül az 1 százalékos felajánlás, például ha végelszámolás indult, vagy elveszti a közhasznú státuszát a támogatott szervezet.
A fideszes miniszter arra a kérdésre, hogy megszavazza-e a tervezetet, amelyet a fideszes képviselők többsége és Orbán Viktor miniszterelnök is a nevére vett, azt mondta,
megvárja, hogy milyen lesz maga a törvény, mert az még csak bizottsági szakaszban van.
Ha kész lesz, akkor a frakció is kialakítja az álláspontját, és annak megfelelően fog szavazni.
A törvényjavaslatot Halász János nyújtotta be, de később csatlakozott hozzá száznál is több kormánypárti képviselő, illetve Orbán Viktor is. Gulyás azonban nem, amit azzal magyarázott, hogy
ő csak olyanokat ír alá, amihez valóban köze van, ő terjesztette elő.
„Követtem a helyes gyakorlatomat” – mondta.
Az ATV arra is rákérdezett, hogy az uniós támogatásokra is érvényes lesz-e a törvény, hiszen az is külföldről érkezik. A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint erről is az előterjesztőt, Halász Jánost kellene megkérdezni.
Az építési és közlekedési miniszter a kormány „átláthatósági” törvényjavaslatát kommentálta a sajtótájékoztatóján.
Amikor az RTL is rákérdezett az 1 százalékos anomáliára, Gulyás ismét azzal a válasszal jött elő, hogy
az előterjesztőt kell megkérdezni.
Azonban mivel Vitályos Eszter kormányszóvivő Halász Jánoshoz csatlakozva aláírta a javaslatot, így már nála pattogott a labda, de ő meg azzal próbálta továbbpasszolni, hogy még nincs kész a javaslat, majd akkor térjenek rá vissza, amikor olyan szakban lesz, hogy szavazni lehet róla. Arra a kérdésre, hogy miért azután nyújtották be a módosítót, hogy rendelkezni kellett az 1 százalékról, Gulyás egyből
azt mondta, hogy a módosító készítőjét kell megkérdezni, Vitályos pedig megkönnyebbülve mondta, hogy ahhoz neki sincs köze.
Lázár János keddi nyilatkozatához – hogy akár naponta változhat a javaslat – annyit mondott Gulyás, hogy ő nem szándékozik ilyet benyújtani.
Amikor a HVG kérdezte Gulyást, akkor is
az előterjesztőhöz és a Fidesz-frakcióhoz irányította kollégánkat,
majd azt már kikérte magának, hogy aggályai lennének a törvénytervezettel kapcsolatban, és visszatért oda: ha egy jogszabály visszamenőleges hatályú, akkor az alkotmányellenes. A miniszter úgy fogalmazott, hogy a törvénytervezetről széles körű társadalmi és sajtóvita zajlik, bízzunk benne, hogy a végeredmény jó lesz.
Először tartanak kormányinfót azóta, hogy a parlamentnek benyújtották az ellehetetlenítési törvényt, és azóta a módosítások is zöld utak kaptak, amelyek visszamenőleges hatállyal vennék el a felajánlott adó 1%-ot. Közben pedig Magyar Péter is elgyalogolt Nagyváradra. Élő tudósításunk Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő sajtótájékoztatójáról.
Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.