szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Egyre nehezebben helyezkednek el a gazdasági szakokon végzett német diákok, orvosokból és pedagógusokból azonban hiány van.

„Mi a legfontosabb teendője a friss diplomásnak? Bejelentkezni a munkaügyi hivatalban segélyért” – a vicc persze túlzó, már csak azért is, mert az állást keresők ügyeivel foglalatoskodó intézmény neve is sokkal elegánsabb: a Jobcenter az a hely, ahol az egyetemről kikerült fiatal szembesülhet a valósággal. Vagyis azzal, hogy a válság e téren is megtette hatását: egyetemi, főiskolai végzettséggel nehezebb lett elhelyezkedni.

Németországban tavaly 290 ezren szereztek diplomát, az idén várhatóan ennél is többen lesznek, bár pontos számot a keresztféléves képzések, a laza egyetemi vizsgaszabályozás miatt még nem lehet tudni. A korábbi tendenciáknak megfelelően – mint azt a HVG-nek a szövetségi munkaügyi ügynökségnél elmondták – a végzettek mintegy 70 százaléka saját maga gondoskodik az elhelyezkedésről. Újságokban, egyetemi hirdetőtáblákon, interneten közzétett pályázatok alapján próbál állást találni, s csupán 30 százalékuk szorul a jobcenterek segítségére.

Mind a saját erőből, mind a közvetítők révén állást keresők esetében alapvető változás az elmúlt évekhez képest, hogy zuhanásszerűen visszaesett az érdeklődés a közgazdasági-pénzügyi szakokon végzettek iránt. Míg egészen tavaly nyárig a pénzügyi vagy üzemgazdászi szakokról egyenes út vezetett a nagyvállalatok, nagybankok jól fizetett állásaiba, addig ma nekik is ahhoz a módszerhez kell fordulniuk, mint ami a különböző bölcsész- és társadalomtudományi karokon végzett sorstársaik osztályrésze évek óta: számolatlanul írni a pályázatokat, s a huszadik elutasítás után is zokszó nélkül belevágni a huszonegyedikbe. Igaz, ehhez az említett munkaügyi hivatalok szolgáltatása keretében segítséget is kaphatnak: már három hónappal a diploma megszerzése előtt részt vehetnek tanfolyamokon, ahol elsajátíthatják az eredményes álláspályázat-írás titkait.

A siker a tapasztalatok szerint nagyrészt attól függ, milyen szakon végzett az illető. Mérnökök, különösen gépészmérnökök iránt nagy a kereslet, ők általában „még frissen”, vagyis az egyetemi hirdetőtáblákról elkelnek. Ez csak látszólag áll ellentmondásban a gazdasági válsághelyzettel. Az álláslehetőségek száma e téren is csökken, csakhogy az utóbbi évek divattrendje még mindig érezteti hatását: pszichológiát, szociológiát, „valami médiadolgot” tanulni sikk volt, viszont a műszaki tárgyak cikinek és nagyobb erőkifejtést igénylőnek számítottak, oda így eleve kevesebben jelentkeztek.

Könnyen el tudnak helyezkedni a végzős orvosok és pedagógusok is: előbbiek a viszonylag alacsony jövedelem okán (emiatt ugyanis az elmúlt években ezrével vándoroltak ki német orvosok például Angliába, üres kórházi álláshelyeket hagyva maguk után). A pedagógusok pedig azért, mert a tanárkodás korántsem oly népszerű: a magas kötelező óraszámok s a – különösen a nagyvárosokban – nehezen kezelhető diákok sokakat elijesztenek erről a pályáról.

A legnehezebb dolguk a különböző orchideaszakokon végzőknek van: a német egyetemi szleng a ritka, szép, de a fölösleges luxus kategóriájába sorolható tudományokat nevezi így. S míg a gazdaságilag jól menő években a sinológus vagy éppen etnológus is találhat munkát, megszorítások idején ezek a területek azok, ahol a takarékoskodást megkezdik.

Ezzel együtt Németországban az egyetemi-főiskolai végzettségűek körében a munkanélküliségi ráta az országos alatt marad (kevesebb mint fele a jelenleg 8 százalékos szintnek) – ez főleg a gyakornokság intézményének köszönhető. Hogy ez tényleg rászolgált-e a köszönetre, arról igencsak megoszlanak a vélemények: e rendszer lényege ugyanis abban rejlik, hogy a fiatalokat rövid, néhány hónapos munkaidőre veszik csak föl gyakornoki státusba, kevés fizetésért – s azzal az ígérettel, hogy ha érdemesnek bizonyulnak rá, véglegesítik őket. Ez azonban többnyire elmarad, viszont újabb három-négy-öt hónapot ajánlanak, újra csak néhány száz euró fizetésért – s ez alatt az idő alatt sem számít az illető munkanélkülinek.

WEYER BÉLA / BERLIN

Karrier

Diákmunka recesszió idején: jut is, marad is?

Becslések szerint az ország mintegy hatvan iskolaszövetkezete 120-150 ezer tanulóval vállal alkalmi megbízásokat, amelyek nem korlátozódnak a szünidőre. Persze a szezonmunka dandárja decemberben és július–augusztusban van, ami szerencsés módon egybeesik a megnövekedett munkaerő-kínálattal.

Hankó Balázs egy Brüsszelbe induló Wizz-Air gépre íratta fel, hogy a Pannónia Ösztöndíjprogram jobb, mint az Erasmus

Hankó Balázs egy Brüsszelbe induló Wizz-Air gépre íratta fel, hogy a Pannónia Ösztöndíjprogram jobb, mint az Erasmus

Elraboltak, majd meggyilkoltak több aranybányászt Peruban

Elraboltak, majd meggyilkoltak több aranybányászt Peruban

Nem a tűzoltók, hanem éttermi dolgozók találtak rá a XI. kerületi mélygarázsban elhunyt nőre

Nem a tűzoltók, hanem éttermi dolgozók találtak rá a XI. kerületi mélygarázsban elhunyt nőre

Hatalmasat kaszál több fast fashion cég azon, hogy olyan ruhákat gyárt, amiket senki nem fog megvenni

Hatalmasat kaszál több fast fashion cég azon, hogy olyan ruhákat gyárt, amiket senki nem fog megvenni