szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ügyesebben hazudnak a vezető beosztásban dolgozók, mint az egyszerű alkalmazottak - derül ki egy tanulmányból, amelyről a CarrierBuilder nevű amerikai állásportál is beszámolt.

Akik vezetőként dolgoznak (vagyis a vállalati hierarchia élén állva hatalmuk van), ügyesebben hazudnak, mint azok, akik csak apró láncszemek a gépezetben - foglalta össze a témában készült kutatás eredményét Dana Carney, a Columbia Busines School oktatója. Mi lehet ennek az oka és hogyan támasztották alá tézisüket a tanulmány szerzői?

Hazudni vagy nem hazudni?

Egy átlagos embernek - aki nem szokott hozzá, hogy alkalomadtán elferdítse az igazságot -, már maga a tény, hogy valótlanságot állít, nyomasztó. Rosszul érzi magát, stresszeli a tudat, hogy bármikor kiderülhet: hazudott. Az ember ilyenkor önkéntelenül is nonverbális jeleket bocsát ki, amelyek egyértelműen jelzik, hogy nem mondott igazat - vázolja Carney. Árulkodó, ha ilyenkor valaki nem mer a másik szemébe nézni, elfordítja a fejét, esetleg izeg-mozog a székén, hintázik, a hangja megremeg, elcsuklik vagy éppen elkezd hadarni, hogy minél gyorsabban feledtetni tudja a kimondott hazugságot. A hatalom érzése viszont - a kutatók szerint - átírja ezeket a normális emberi reakciókat. Akik vezető pozíciót töltenek be egy cégnél, alapvetően kiegyensúlyozottabbak (legalábbis pszichés szempontból), kisebb rajtuk a nyomás, hogy mások megkérdőjelezik igazukat, ezért könnyebben és eredményesebben hazudnak - vélik a kutatók.

Árulkodó jelek. Könnyű kiszagolni a hazugságot?
sxc.hu

Hogy elméletüket bizonyítsák, Carney és társai vezetők és alkalmazottak viselkedését figyelték egy irányított helyzetben. A vezetőket tágas szobában ültették le, míg a beosztottakat kicsi, ablaktalan zugban. Száz dollárt helyeztek el mellettük, majd a résztvevők felét utasították, hogy „lopják el” ezt a pénzt. A többieket arra kérték, hogy tegyék vissza a száz dollárt oda, ahol találták. (Az érintetteket biztosították arról, hogy a kísérletvezető nem tudja, kiket buzdítottak lopásra.)

Ezt követően mindenkinek meg kell győznie a kísérletvezetőt arról, hogy nem lopta el a pénzt. Ha az alanynak sikerült elhitetnie a célszeméllyel, hogy ártatlan (függetlenül attól, hogy hazudott vagy nem), megkapta a száz dollárt. Ezután a résztvevőktől megkérdezték, hogy tényleg ellopták-e a pénzt. A kísérletben részt vevők fele hazudott, fele pedig az igazat mondta. Mivel a válaszokat rögzítették, a kutatók megfigyelhették, hogyan  - milyen  nonverbális jelekkel – próbálták leplezni egyesek, hogy hazudtak: mennyivel nőtt a megkérdezettek kortizol-szintje stresszehelyzetben. (A kortizol egy hormon, amelyet a mellékvese termel.)

A kísérletből kiderült, hogy azok, akik beosztottként dolgoztak - vagyis nincsenek hatalmi helyzetben -, érzelmileg, pszichésen és a viselkedésüket tekintve is labilisabbak voltak a hazugság után, míg a vezetőknél nem találtak nonverbális bizonyítékot arra, hogy valótlanságot állítottak. Ebből a kutatók azt szűrték le, hogy a hatalom lökhárítóként működik: hatékonyabban és könnyedebben hazudik az ember, ha nincs senki, akitől tartania kellene. Carney ugyanakkor hangsúlyozta: az eredmények nem azt támasztják alá, hogy minden vezető lelkiismeret-furdalás nélkül hazudik, csak arra világítanak rá, hogy a vezetők körében - helyzetükből adódóan - aki hazudik, könnyebben teszi, mintha nem lenne vezető beosztásban.

A német kormány szerint Elon Musk befolyásolni akarja a februári választásokat

A német kormány szerint Elon Musk befolyásolni akarja a februári választásokat

Börtönbüntetésre ítéltek Fehéroroszországban egy hazaárulással vádolt katolikus papot

Börtönbüntetésre ítéltek Fehéroroszországban egy hazaárulással vádolt katolikus papot

Kevés fékkel és ellensúllyal vághat neki sajátos tervei végrehajtásának az újrázó Donald Trump

Kevés fékkel és ellensúllyal vághat neki sajátos tervei végrehajtásának az újrázó Donald Trump

Tízen meghaltak, amikor a tömegbe hajtott valaki egy pickuppal New Orleansban

Tízen meghaltak, amikor a tömegbe hajtott valaki egy pickuppal New Orleansban