A Pentagon utasításba adta a katonai toborzóirodáknak, hogy ezentúl ne utasítsák el a homoszexuális jelentkezőket - jelentette be kedden az amerikai védelmi minisztérium szóvivője.
Cynthia Smith, a Pentagon szóvivője rámutatott: a döntés azután született, hogy egy szövetségi bíró két ízben is alkotmányellenesnek ítélte a meleg mivoltukat nyíltan vállaló személyek kizárását a fegyveres erők soraiból. A verbuválók számára kiadott új útmutatás szerint a hadsereg felfüggesztette az eddig érvényben lévő "ne kérdezz, ne válaszolj" jogszabály érvényesítését, vagyis azt, hogy a homoszexuálisok csak akkor maradhattak a kötelékében, ha nem vallották meg nemi irányultságukat. A toborzóknak ugyanakkor arra is fel kell hívniuk a potenciális újoncok figyelmét, hogy a moratóriumot bármikor visszavonhatják.
Virginia Phillips szövetségi bíró szeptember elején és a múlt héten is alkotmányellenesnek minősítette a törvényt. Végzéséi szerint az amerikai fegyveres erők által 1993 óta alkalmazott jogszabály az alaptörvény első, Jognyilatkozatként is emlegetett módosításába ütközik. Phillips utasította a washingtoni kormányt, hogy ne alkalmazza többé a törvényt. A bírónő végzésének értelmében a jogszabály nemhogy nem emeli a hadsereg harckészültségét, de annak "közvetlen és káros hatása van" a fegyveres erőkre.
Az utóbbi években többször is megtámadták a "ne kérdezz, ne válaszolj" jogszabályt, de az a per volt az ügyben a legjelentősebb, amelyben Phillips bíró ítéletet mondott. A keresetet a mintegy 19 ezer tagot számláló, volt és jelenlegi katonákból álló szervezet, a Log Cabin Republicans (gerendaházi republikánusok) nyújtotta be. Barack Obama elnök több ízben megígérte, hogy elnöki ciklusának végéig mindenképpen megpróbálja eltöröltetni az általa igazságtalannak tartott és az amerikaiak 70 százaléka által ellenzett törvényt.
A képviselőház májusban - Robert Gates védelmi miniszter és Mike Mullen tengernagy, vezérkari főnök támogatásával - már megszavazta a jogszabály eltörlését. A szenátus azonban szeptemberben elhalasztotta a döntést. A Log Cabin Republicans szerint a jogszabály miatt 1993 óta több mint 12 ezer 500 embert bocsátottak el a hadseregtől.