szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szakszervezetek felkérik azokat a politikusokat, akik részt vettek a strasbourgi emberi jogok bírósága által kifogásolt, a kormánytisztviselők indokolás nélküli elbocsátását lehetővé tevő törvény megalkotásában, nyilvánosan ismerjék el tévedésüket és kezdeményezzék az érintettek anyagi kárpótlását.

A Közszolgálati Szakszervezetek Szövetsége (KSZSZ) és a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ) szerdai, az MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a strasbourgi székhelyű Emberi Jogok Európai Bírósága elmarasztalta Magyarországot a tisztességes eljáráshoz való jog megsértése miatt egy indoklás nélkül kirúgott kormánytisztviselő keresetére, ugyanis ezzel megfosztották őt a valódi jogorvoslat lehetőségétől. A kormánytisztviselőt a Magyar Helsinki Bizottság sikeresen képviselte.

Mint írták: a strasbourgi bíróság egyhangú döntésében elfogadta a helsinki bizottság érveit, amely szerint indokolás hiányában értelmetlen a felmondás jogellenességének megállapítását kérni a magyar bíróságoktól. Az indokolás hiánya pedig a valódi jogorvoslat lehetőségétől fosztja meg a munkavállalót, ami sérti az Emberi Jogok Európai Egyezményében biztosított "tisztességes eljáráshoz való jogot", ezen belül a "bírósághoz fordulás jogát".

A közlés szerint a 2010-ben elfogadott kormánytisztviselői törvény lehetővé tette az indoklás nélküli felmentést. A KSZSZ és az MKKSZ korábban minden lehetséges fórumon kezdeményezte az egyéni képviselői indítványként előterjesztett törvényjavaslat elfogadásának megakadályozását, illetve két évvel ezelőtt kérték az Alkotmánybíróság felülvizsgálatát is. 

A szakszervezetek megköszönik a helsinki bizottságnak, hogy felvállalta a panaszos kormánytisztviselők strasbourgi képviseletét, illetve felkérik a politikusokat, legyenek kezdeményezői az érintettek morális és anyagi kárpótlásának megvalósításában.    

Az Emberi Jogok Európai Bírósága július 10-én közzétett ítéletében elmarasztalta és összesen 9 ezer euró megfizetésére kötelezte Magyarországot egy közalkalmazott indoklás nélküli elbocsátása ügyében. A volt magyar közalkalmazott nő - akinek a nevét saját kérésére nem hozták nyilvánosságra - azzal érvelt, hogy miután 2010. szeptember 27-én indoklás nélkül bocsátották el állásából, nem fordult bírósághoz, hiszen nem tudott volna semmilyen ellenérveket felhozni a perbeli siker reményében az elbocsátás általa nem ismert indokaival szemben. Ezzel tehát szerinte sérült az a joga, hogy sérelem esetén bírósághoz fordulhat.

Olvasson további munkaerőpiaci híreket a jobline.hu oldalon.

Orbán Viktor azt állítja, nála nem lehet kijárni semmit

Orbán Viktor azt állítja, nála nem lehet kijárni semmit

Ukrán dróntámadás ért egy Moszkvától kevesebb mint 200 kilométerre lévő olajfinomítót

Ukrán dróntámadás ért egy Moszkvától kevesebb mint 200 kilométerre lévő olajfinomítót

Napfény és vitalitás: miért fontos a D-vitamin?

Napfény és vitalitás: miért fontos a D-vitamin?

Para-Kovács Imre: A főszerkesztő, aki nem tudott semmiről

Para-Kovács Imre: A főszerkesztő, aki nem tudott semmiről