szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A zalai adóellenőrök még nem végeztek ellenőrzéseket a színlelt szerződések moratóriumának lejárta után, de a szerződések megszűnését most is érdemes bejelenteni a kellemetlenségek és bírságok elkerülése végett - közölte az APEH megyei igazgatóhelyettese a könyvvizsgálók és személyzeti vezetők továbbképzésén Zalaegerszegen, kedden.

Sergyán Ödön elmondta, hogy a moratórium ideje alatt 8 vállalat 78 dolgozóját érintő - fele részben megyeszékhelyi - esetet vettek számításba a rövidesen induló utóellenőrzés szempontjából.

A színlelt szerződésre változatos eseteket hozott fel. Ilyen például, hogy független vállalkozásként különválasztották a főmérnöki munkát egy cég működésének egészétől, másutt egyetlen konyhafőnököt vállalkozóként irányított a középvezető. Többször előfordult, hogy magánszemélyek egyszerűen vállalkozónak minősítették magukat, és aránylag gyakori jelenség, hogy a feladatát szolgálati viszonyban ellátó személlyel kötöttek közreműködői szerződést.

Ez utóbbi kapcsán az igazgatóhelyettes megjegyezte, hogy az orvosok ebbéli problémáival nem foglalkoztak, mert azokat ágazaton belül, a rendelkezésre álló 6-7 féle munkajogi lehetőség alapján lehet megoldani. A színlelt szerződések dolgában "előfordulnak vitás helyzetek, ilyenkor a bíróság dönt a foglalkoztatási jogviszony megalapozottsága ügyében" - fűzte hozzá Sergyán Ödön.

A munkanélküliséget átmenetileg növelő esetről számolt be egy, a megyében talán legjobban fizető gépipari társaság vezetője az MTI-nek. A magát megnevezni nem kívánó vállalatvezető elmondta: a színleltnek minősülő szerződések felmondását követően tucatnyi dolgozó magas fizetése ellenére sem vállalta a heti 40 órás plusz 8 túlórás normál foglalkoztatást, mondván, hogy a megengedett munkaidő két-háromszorosában akar dolgozni még több jövedelemért.

Így inkább munkanélküliek lettek, vagy más cégnél kerestek kevésbé legális megoldást, az addigi munkaadó pedig (szak)munkás hiánnyal küzd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Vállalkozás

Színlelt szerződések: elpártolnak a befektetők?

A befektetők általában nem vállalják a színlelt szerződésekkel kapcsolatos rizikót, ezért nem fektetnek be olyan kisvállalkozásba, amelynél fennáll ez a veszély. Az Amerikai Kereskedelmi és Iparkamara szerint azonban nics sok választása a kkv-knak,

MTI Gazdaság

Színlelt szerződés miatt felmondtak 20 orvosnak

A zalaegerszegi megyei kórház 250 orvosának egyharmada eddig társas vállalkozásban végezte munkáját, de közreműködői szerződésüket felmondta az intézmény vezetése, mivel az úgynevezett színlelt szerződésekre megszabott moratórium lejárt; az orvosok közül 20-an nem fogadták el a felajánlott más foglalkoztatási jogviszonyt - tájékoztatta a főigazgató pénteken délután az MTI-t.

MTI Gazdaság

Színlelt szerződések: az OMMF külön akciót nem indít

Az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) külön akciót nem indít a színlelt szerződések ellenőrzésére, csak akkor vizsgálódik, ha bejelentés érkezik, illetve a munkaügyi vizsgálatok során ellenőrzi ezen foglalkoztatási formákat is - mondta Papp István, a főfelügyelőség elnöke csütörtökön, az adóhivatallal közösen tartott sajtótájékoztatón.

Vállalkozás

Színlelt szerződés: mégsem büntetik a munkavállalót?

Már csak tíz napjuk maradt a vállalkozásoknak arra, hogy átminősítsék munkatársaik színlelt vállalkozói szerződéseit munkaviszonnyá. A munkavállalók kiszolgáltatottságuk miatt mentességet kérhetnek az adóhivataltól, s ezáltal mentesülhetnek a terhek megfizetése alól, írja a Napi Gazdaság.