szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kedd reggel tárgyalták a Magyar Telekom első munkaügyi perét. A Rework Kft.-hez kiszervezett alkalmazottak júliusban perelték be a távközlési céget burkolt munkaerőkölcsönzés vádjával. A Magyar Telekom jogi képviselője a per megszüntetését kérte a bíróságtól, a hvg.hu-nak azonban nem nyilatkozott.

A per előzményei
„A Magyar Telekom  felelőssége,  hogy a jogutódlást követően a kiszervezett alkalmazottaknak még csak választási lehetőségük sem volt, hogy végkielégítéssel a zsebükben távozzanak, vagy dolgozzanak tovább az új feltételekkel. Ehelyett - jóformán egy tollvonással -, a kiszervezés előtt egy hónappal, a 3 millió forintos törzstőkével alapított Rework Kft. állományába helyezték őket. A Rework többségi tulajdonosa egy Virgin szigeteken bejegyzett, Compaign Ltd.névre hallgató vállalkozás. A legtöbb munkatárs legalább húsz éve dolgozik a cégnél, ezért nem csoda, hogy lelkileg nagyon megviselte őket a kiszervezés. Voltak, akik elsírták magukat a hír hallatán" – emlékszik vissza Nádasi Franciska.
Olvassa el cikkünket!
Kedd reggel tartották a Magyar Telekom munkaügyi perének első tárgyalását. A keresetet még júliusban nyújtotta be a Magyar Telekom 42 alkalmazottja  a Munkaügyi Bírósághoz, amiért a cég  egy évvel ezelőtt kiszervezte a telefonos ügyfélszolgálati tevékenységét négy különböző erre a célra alapított cégbe. 

Tavaly július 1.-vel  a távközlési cég jogutódjává előlépett Rework Telekom Kft. állományába kerültek a telefonos ügyfélszolgálat alacsony beosztásban dolgozó munkatársai. Az ügyfélszolgálati igazgatót és a többi vezetőt azonban továbbra is a Magyar Telekom Rt. foglalkoztatja.

"Ez a szelekció már önmagában is jogsértő. A Munka Törvénykönyve előírja, hogy a jogutód köteles a jogelőd kiszervezett tevékenységéhez kötődő összes alkalmazottat továbbfoglalkoztatni" - állítja a Rework Kft. állományába helyezett alkalmazottak jogi képviselője.

Ráadásul, a kiszervezett alkalmazottak nem kapták meg az őket megillető felmondási időre vonatkozó juttatást  és a végkielégítést. Az állítólagos jogutódlás helyett - a jogi képviselő szerint -  inkább burkolt munkaerőkölcsönzésről lehetett szó.

A kiszervezettek elbocsátásuktól való félelme egyre inkább  erősödik:  a kollektív szerződés megszűnése óta a három műszakban dolgozók  munkaidejét csökkentették, s a cég bizonyos  tevékenységeket pedig teljesen kiszervezett a Rework Kft.-ből.

Dr. Viszló László a mai tárgyaláson azt kérte a bíróságtól, hogy állapítsa meg: a Magyar Telekom  jogellenesen szüntette meg a felperesek munkaviszonyát. Kötelezze az alperest arra, hogy az akkor hatályos Kollektív Szerződés szerinti járandóságokat fizesse ki a felpereseknek.  Különös tekintettel a végkielégítésre, azaz 10-12 havi, adómentes átlagkeresetnek megfelelő  átalány kártérítésre, valamint a felmentési (felmondási idő felével megegyező periódus)  időre járó bérre.

Részlet a Magyar telekom cáfolatából
Magyar Telekom néhány hónappal ezelőtti -  a hvg.hu-hoz eljuttatott - cáfolatában kifejtette, hogy az ügyfélszolgálati és tudakozói tevékenységet érintő kiszervezés megfelel a jogszabályi előírásoknak. "Mindezek alapján teljes mértékben alaptalannak tartjuk a Magyar Telekomot érintő vádakat, valamint azokat a félelmeket, amelyeket egyes kiszervezett munkatársak fogalmaztak meg. Határozottan cáfoljuk, hogy július 1-jén elbocsátásokra kerülne sor, a Magyar Telekom a jövőben is számít a Rework alkalomazottainak munkájára. "
A keresetlevél ismeretében után Suma Ildikó bírónő meghallgatta az egyik, jelenleg a Rework kft.-nél dolgozó "kiszervezett" alkalmazottat, illetve mindkét fél jogi képviselőjét.  Az alperes ügyvédjét, Tatár Irént arra kérte, hogy csatolja a periratokhoz a Rework Kft. és a Magyar Telekom hajdani megállapodását  az alkalmazottak kiszervezéséről, s nyújtson be további, a kiszervezéssel kapcsolatos dokumentumokat. A cég jogi képviselője a keresetlevél visszavonását szeretné - értesült a hvg.hu.

A Magyar Telekom részéről senki nem volt jelen a tárgyaláson, egyedül Tatár Irén, a cég jogi képviselője, aki a hvg.hu kérdéseire megtagadta a választ.

Hasonlóképp nem kívánta kommentálni a tárgyalást a Magyar Telekom sajtókapcsolatokért felelős munkatársa sem.  A hvg.hu-nak azt mondta, az elsőfokú ítélet megszületéséig nem szeretnének állást foglalni az ügyben.

A következő tárgyalás időpontját január 30-ra tűzték ki. Dr. Viszló László szerint az elsőfokú ítéletig legalább 3 tárgyalásra van szükség. A felperesek jogi képviselője már azzal is elégedett, hogy a bíróság elkezdte érdemben tárgyalni az ügyet.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Magyar Telekom: még folyik a vizsgálat 1,98 milliárd forintról

Még nem fejeződött be a Magyar Telekom felügyelőbizottsága által kezdeményezett vizsgálat bizonyos, a montenegrói leányvállalat által kötött konzulensi szerződésekkel kapcsolatban, amelyek 1,98 milliárd forint összegről szólnak – olvasta fel a közbenső jelentést Nagy Bálint kommunikációs igazgató a Magyar Telekom hétfői rendkívüli közgyűlésén Budapesten.