szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Másodszor rendezték meg a „Gazdálkodj Okosan a Munkaerőpiacon” elnevezésű interaktív kiállítást. A rendezvény a fogyatékos emberek nyílt munkaerő-piaci foglalkoztatásának előnyeire, a munkahelyi sokszínűség pozitív oldalaira hívta fel a figyelmet. Átadták a befogadó munkahely díjat és új, a beilleszkedést segítő programokat ismerhettek meg a látogatók. Ilyen többek között az alternatív időbeosztás, s a panasztétel szabályozása is.

A Budapesti Esélyek Háza és a Fővárosi Önkormányzat több együttműködő partnerével, valamint az Európai Unió „A sokszínűségért. A diszkrimináció ellen.” elnevezésű kampányával közösen rendezte meg a fogyatékosok munkaerőpiaci integrációját elősegítő interaktív kiállítást. Az immáron másodszorra megrendezett eseményen a munkáltatók játékos keretek között kipróbálhatták a fogyatékos személyek munkaerő-piaci felkészítése, képzése során alkalmazott munkafolyamatokat. Ebben az évben az irodai munkák kerültek előtérbe.

A rendezvény célja volt, hogy elősegítse a fogyatékos személyek képzettségének és képességeinek megfelelő munkakörben való alkalmazását, illetve a távmunkába történő bekapcsolódást.

A rendezvényen idén is átadták a „Befogadó munkahely” díjat, melynek idei díjazottja a költségvetési és non-profit szervezetek kategóriában a Motiváció Alapítvány volt. Az alapítvány elsődleges célja a sérült emberek önálló életvitelének segítése. For-profit vállalkozás kategóriában pedig a Magyar Telekom kapta az elismerést.

A pályázó cégek és intézmények, pályázataiban a már hagyományosnak mondható eszközök mellett számos, új, kreatív programot vezettek be, működtetnek. A legelterjedtebbek: a nagycsaládosok üdültetése, távmunka, részmunkaidő, illetve családhoz igazított rugalmas, vagy alternatív munkaidő beosztás, a munkahely-megtartó képzés, az esélyegyenlőségi referens, a panasztétel szabályozása.

 A diszkrimináció megelőzését és leküzdését célzó, 2000-ben elfogadott EU szabályozás ma már valamennyi EU tagállam hatályos jogszabályaiban biztosítja a munkahelyeken és azokon kívüli egyenlő bánásmódot minden EU-polgár számára.

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Salgó Andrea (hvg.hu) Vállalkozás

Munkahelyi diszkrimináció Magyarországon - körkép 1.

Miközben senki sem vitatja az „egyenlő munkáért egyenlő bért” igény jogosságát, a gyakorlatban számos példája van a munkahelyi diszkriminációnak. A bírósági perek száma ennek ellenére elenyésző. Az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz eddig beérkező 1000 panaszból 22 határozat, s mindössze egyetlen jogerős ítélet született. A többi vajon vaklárma volt? Sorozatunk első részében a nőkkel, melegekkel és idősekkel kapcsolatos eseteket vettük sorra.

Salgó Andrea (hvg.hu) Vállalkozás

Munkahelyi diszkrimináció Magyarországon - körkép II.

Solt Ignác, középkorú roma férfi betanított munkásnak jelentkezett a Benteler Autótechnikai Kft.-hez. A felvételi beszélgetés után már tesztet sem írhatott, jelentkezését - az Egyenlő Bánásmód Hatóság határozata szerint - származása miatt utasították el. Az eset nem egyedi, a fogyatékkal élőket hasonlóképp diszkriminálja a munkaadók többsége. Kérdés, van-e esély arra, hogy a hátrányos helyzetű csoportokat integrálni lehessen a munkaerőpiacra?