Jelenleg több mint 300 milliárd "forintja" után fut az APEH, miközben a negyedévente közzétett feketelistán mindössze 10 milliárdos tételek szerepelnek. Az utóbbi lista ugyanis csak azok nevét tartalmazza, akik ellen a múlt évben jogerős ítéletet hoztak. A BKV idén megúszta.
Hajszál híján megúszta a Budapesti Közlekedési Zrt. (BKV), hogy felkerüljön az APEH október végi feketelistájára, amelyen 154 millió forintos adóhiányával és annak 66 millió forintos pótlékaival bújik meg szerényen. A társaságnak azóta sikerült részletfizetési kedvezményt kicsikarnia az adóhatóságtól, s aki ilyen "kegyben" részesül, az nem lesz listás, legalábbis addig nem, ameddig betartja a könnyített fizetési feltételeket. "Az általában kétéves részletfizetési kedvezményt, vagy a fizetés pár hónapos elhalasztását bárki kérheti, feltéve, hogy nem túl sokszor élt már e lehetőséggel" - tájékoztatta a HVG-t Várszeghi György, az APEH osztályvezetője. Évente 160 ezer adózó szokott halasztásért folyamodni, az idén szeptember végéig például 113 ezren, 239 milliárd forintnyi adóhátralékra. Közülük azonban csupán 20,5 ezren kaptak haladékot összesen 128 milliárd forintnyi tartozásukra, miközben az első háromnegyed évben 33 milliárd forint folyt be a könnyítést élvezőktől.
Az APEH egyébként összesen több mint 340 milliárd forint után szalad, amiből 252 milliárddal cégek tartoznak. (A felszámolás alatt állók adóhátraléka ebben nincs benne, azt az adóhatóság eladja a Magyar Követeléskezelő Rt.-nek.) Egy-egy, negyedévente közzétett feketelistán viszont legfeljebb néhány tízmilliárd forintnyi adótartozás jelenik meg, itt ugyanis csak azokat az adóalanyokat teszik közzé, amelyekkel (akikkel) szemben a megelőző negyedévben hoztak jogerős határozatot. Ráadásul a 100 millió forintnál kisebb összeggel lógó cégek és a 10 milliónál kevesebbel tartozó magánszemélyek nem kerülnek szégyentáblára. Hogy a feketelista hatása elrettentőbb legyen, jövőre már nem csupán a revízión megbukottakat tüntetik fel, hanem azokat is, akik a bevallott adójukat 180 napon belül nem fizetik meg.
A friss listán a legnagyobb összeggel, összesen közel 2 milliárd forinttal tartozó Computron-Trade 2003 Kereskedelmi Kft. köddé vált: a székhelyén nem található, ukrán cégvezető-tulajdonosát pedig aligha lehet fülön csípni. Nem sokat remélhet az APEH a mintegy 1,9 milliárd forinttal tartozó, jugoszláv tulajdonosi hátterű, felszámolásra jutott Ellon Kereskedelmi Kft.-től sem. Iratok híján a cég előéletéről még a felszámolója sem tud semmit, ezért csődbűntett gyanúja miatt feljelentést tett. A magánszemélyek közül négyen halmoztak fel a büntetésekkel együtt egyenként 100 millió forintnál tetemesebb adóhátralékot, közülük a jászladányi Berinde Ervin vezeti a listát, összesen 430 millió forinttal.