szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Készül a vállalkozói környezet dinamizálását elősegítő "Üzletre hangolva", program. Célja a vállalkozások működési és tranzakciós költségeinek, a cégbejegyzés idejének és költségének csökkentése. Vizsgálják az engedélyezési eljárások rendszerét is, és várható egy az adó- és illetékeljárásokat egyszerűsítő javaslatcsomag.

A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium "Üzletre hangolva" programjának koncepciójáról és a 2007. évi cselekvési tervéről március végén kormányhatározat születik - mondta Cservenyák Ildikó, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) üzleti környezet fejlesztése főosztályának vezetője.

Felmérések szerint Magyarországon az állami szabályozásból adódó vállalati adminisztratív terhek mértéke a GDP 4,5-6,7 százalékát teheti ki, míg ez az arány az EU 25 tagállamának átlagában 3,5 százalék. Az Európai Unió szándéka szerint 2012-re ezeket a költségeket 25 százalékkal csökkenteni kell. Cservenyák Ildikó elmondta, hogy az "Üzletre hangolva" program révén a GKM évi legalább 100 milliárd forint megtakarítást kíván elérni.

A főosztályvezető emlékeztetett arra, hogy a tárca kezdeményezésére közel 400 javaslat érkezett a vállalkozóktól, vállalkozói érdekképviseletektől az üzleti környezet javítására. A beérkezett javaslatokat értékelték, szűkítették és bekapcsolódva már létező munkacsoportok munkájába, illetve újak létrehozásával azt
vizsgálják, milyen jogszabályi változtatások, intézkedések és fejlesztések szükségesek a program sikeres megvalósításához. Jelenleg mintegy 30-40 súlyponti javaslaton dolgoznak. Cservenyák Ildikó ismertetése szerint a vállalkozói javaslatok jelentősebb része a cég- és adóadminisztráció egyszerűsítésére érkezett, sokan kérték a jogbiztonság erősítését, a szerződéses fegyelem javítását, a körbetartozások csökkentésére irányuló intézkedéseket illetve a versenytisztaság erőteljesebb érvényesítését.
    
A vállalkozásindítást szabályozó jogszabályban fontos szempont a cégbejegyzés idejének és költségének csökkentése. Az engedélyezési eljárások rendszerét is vizsgálják, és várható egy az adó- és illetékeljárásokat
egyszerűsítő javaslatcsomag is. Jelentős eredményt lehetne elérni az e-közigazgatás szélesebb körű elterjesztésével, de ennek infrastrukturális hátterét meg kell erősíteni, amire várhatóan az Új Magyarország Fejlesztési Terv releváns operatív programjaiban források is rendelkezésre állnak. A főosztályvezető jelezte, hogy a javasolt jogszabályi változtatások több esetben más tárcák - például a Pénzügyminisztérium, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium – feladatkörébe tartoznak.

Így a GKM kezdeményező szerepe mellett már az értékelés során szoros volt a szakmai együttműködés, és a társtárcáktól, intézményektől már eddig is sok segítséget kaptak. Szoros munkakapcsolatban állnak az Államreform Bizottsággal, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséggel és a Miniszterelnöki Hivatal Elektronikus Kormányzati Központtal is. Cservenyák Ildikó hangsúlyozta, hogy a vállalkozói szervezetekkel kialakított partnerséget a projektben nagyon fontosnak tartják, várhatóan a napokban velük is megkezdődnek a közvetlen szakmai konzultációk.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!