szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Felmondási tilalom alatt áll-e, a Gyest igénylő? Jogosult-e táppénzre a Gyes mellett 8 órában dolgozó Mit tehet az alkalmazott, ha nem fizetik utána a járulékokat, s ezért nem kap nyugdíjemelést? Olvasóink kérdéseire dr. Viszló László, a hvg.hu munkajogi szakértője válaszolt.

171. 
 
Köztisztviselőként dolgozom. Két kisgyermekem van (születési évek: 2004. 06. 10. és 2005. 11. 17., mindkettő bölcsödés. 2007 október 1-jétől a Gyed megszűntetésével álltam újból munkába, most a Gyed évei alatt összegyűlt szabadságaimat töltöm. A kisebbik gyermek tartósan beteg, emelt családi pótlékot folyósítanak utána. A munkáltatóm arról tájékoztatott, hogy amennyiben a munka mellett igenyelném a továbbiakban a Gyest, akkor a szabadságaimat a gyermek 3 éves korában tudnám kivenni. Ezért nem igényeltem. Kérdésem az lenne, hogy a szabadság letöltése után (2008. március) igényelhetem-e a Gyest, tekintve ha a gyermek betegsége továbbra is fenn áll, akkor az 10 éves koráig jár. Miik ennek a hátrányai? (gondolok itt a téppénzre, szabadságra stb) A jogszabályok alapján úgy gondolom, hogy jogosult vagyok rá, de nem találok olyan információt, hogy a Gyes és 8 órás munkaviszony mellett úgyanúgy jogosult vagyok-e táppénzre vagy szabadságra. Valamint tényleg felmondási tilalom alatt állnék, ha a Gyest is igényelném?  

A Gyes ideje alatt felmondási tilalom alatt áll, továbbá a Gyes igénybevétele esetén munkát vállaló is jogosult táppénzre (1997. évi LXXXIII. Tv 49. §)

172.
 
Harmadik éve vagyok korkedvezményes nyugállományú katonatiszt. 21 hónapja elhelyezkedtem egy logisztikai multinacionális cégnél, ahol a zöldség- gyümölcs platformon vagyok műszakvezető. A munkaszerződésem szerint, heti 40 órában foglakoztatnak, bár a valóságban 12 órás éjszakai beosztásban vagyok. Így munkaidőkeretet kell minden hónapban aláírnom, 144 illetve 156 óráról, amin a túlóráim sosem szerepelnek. Ez év júniusáig a cég a keletkező túlórákat rendszeresen kifizette, de azóta egyetlen órát sem. Augusztus elején azt a tájékoztatást kaptuk, hogy év végén fogják rendezni, egyénre szabottan, épp ezért nem adják írásba, de nyugodjunk meg így lesz.

Most december elején bejelentették, hogy nem fizetnek, vagyis csak a 8 órás munkarendhez képest (168 ill. 172 óra) keletkezett túlórát, mivel a szerződésünkben ez szerepel. Viszont a többi túlórát lecsúsztathatjuk, de még ez év végéig. Erre viszont igen kicsi az esély, hiszen több mint 90 órám kletkezett túlórában és ők ennek csekély részét fogják csak kifizetni. Aki helyettesíthetne, még az ide szabadságát kell kivennie. Így aztán ajándékba adhatom a cégnek a túlórákat. Tizenkét fokos hűtőházban dolgozunk, sokszoros kérésre, most fognak csak egy vékonyka mellényt biztosítani munkaruhaként, mivel a törvény előírja. 

A jéghegy csúcsa az, hogy feltűnt, hogy nem kapok nyugdíjemelést, amit a törvény, bár ici pici, mégis ad a dolgozó nyugdíjasoknak, kompenzálva a magas terheket. Felhívtam a héten az Egészségbiztosítási Pénztárt, hogy miért nem kapom, ahol a taj. számom alapján azt a választ kaptam, hogy a cég nem jelentett be és járulékokat sem fizet utánam, ezért nem jár, és mivel felőlük jut az APEH felé az információ oda sem fizetnek utánam, bár a fizetési papírom másról árulkodik. Természetesen megkérdeztem a személyügyes kollégát, aki kijelentette, hogy ez nem igaz és utána néz, de egy hete semmi választ nem kaptam.

A túlóra díjjal kapcsolatos követeléseit a Munkaügyi Bíróságon érvényesítheti, a foglalkoztatásával kapcsolatos egyéb panaszaival pedig az Országos Munkaügyi Főfelügyelethez fordulhat, javaslom keressen fel szakembert mielőtt bármilyen lépést tesz.
 
173.

Arra szeretnék válasz kapni, hogy ha egy orvosnak megszünik a munkaviszonya a kórházban, végkielégítést megkapta a felmentési ideje letelt. Utána egy másik városban egy rendelőintézetben mikor vállalhat munkát újra mint közalkalmazott?
Abban az esetben ha a közalkalmazottat felmentik a felmentési idő alatti közszférában történő elhelyezkedés esetén le kell állítani a felmentési időre járó átlagkereset kifizetését, illetve a végkielégítés sem fizethető ki.( a végkielégítéshez való jogot viszi az új munkáltatóhoz). A felmentési idő leteltét követően bárhol szabadon elhelyezkedhet ilyen jellegű korlátozás már nincs.


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Munkaviszony

Jogszerűtlen felmondás és a visszamenőleg érvényesíthető bér esetei

Mikor jár pótlék az alkalmazottnak és visszamenőleg meddig érvényesíthető? Mit tehet az, aki rossz munkahelyi besorolása miatt kapott évekig alacsonyabb fizetést? Hogyan érvényesítheti azt visszamenőleg? Mikor jogellenes a felmondás? Mit tehet az, akinek a béréből a munkáltatója levonja a járulékokat, de azokat nem fizeti be? Olvasói kérdésekre dr. Viszló László, a hvg.hu munkajogásza válaszolt.