szerző:
ecoline.hu
Tetszett a cikk?

Bonyolult, nehéz év van mögöttünk, és feltehetőleg a 2009-es év sem lesz...

Bonyolult, nehéz év van mögöttünk, és feltehetőleg a 2009-es év sem lesz könnyebb, de a Mol köszöni szépen jól van – kezdte értékelését az olajipari cég 2008-as eredményeit bemutató sajtótájékoztatón Mosonyi György a vállalat vezérigazgatója. Hozzátette: a Mol vezetése elégedett az előző év teljesítményével, hiszen a társaság 2008-ban nehéz környezetben stabil teljesítményt nyújtott, versenyképessége a válság ellenére sem romlott.

A Mol egyébként a várakozásokat meghaladó árbevételről és eredményről számolt be utolsó negyedéves gyorsjelentésében. A társaság árbevétele nyolc százalékkal 852 milliárd forintra emelkedett az előző év utolsó három hónapjában, miközben speciális tételek nélküli üzemi nyeresége 97 százalékkal 2 milliárd forintra süllyedt, nettó eredménye pedig a 2007-es 78,8 milliárdos többletből 33,3 milliárdos veszteségbe fordult át.

A készletek átértékelésén buktak

Molnár József pénzügyi vezérigazgató-helyettes ugyanakkor kiemelte: az eredmény számottevő csökkenése nagyrészt egy egyszeri esemény, a készletek átértékelése következménye. Enélkül a tétel nélkül a vállalat az utolsó negyedévet is 90 milliárd forint fölötti nyereséggel zárta volna, s nem 33 milliárdos veszteséggel.

Az egész évet tekintve egyébként még megmaradt a Mol nyereségének nagy része. A társaság 2008-ban 3535,1 milliárd forintos árbevételt realizált, ez 36 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. Mindeközben a cég speciális tételek nélküli adózott nyeresége 35 százalékkal 137,4 milliárdra süllyedt. Molnár József jelezte: a készlettartási veszteség a teljes évre is rányomta a bélyegét, 2008-ban ugyanis ez a tétel 92 milliárddal csökkentette a vállalat eredményét, miközben egy évvel korábban 37 milliárdos többletet hozott.

A Mol üzletágai közül 2008-ban kiemelkedően teljesített a kutatás-termelés divízió, amely – a Szőreg-1 mező értékesítésének hatását kiszűrve is – 60 százalékkal növelte üzemi eredményét. A növekedés elsősorban a magas gáz és kőolajáraknak köszönhető, hiszen a vállalat kőolaj-kitermelése csökkent az előző évben, s a gázkitermelés sem emelkedett. Mosonyi György elmondta: a divíziót 2008-ban is a portfólió bővítése jellemezte, új partneri szerződéseket kötöttek konvencionális és nem-konvencionális projektekben is.

Csökkent ugyanakkor a feldolgozás-kereskedelem valamint a petrolkémiai üzletág eredménye. Előbbi divízió nyeresége a már említett készlettartás negatív hatása miatt süllyedt, egyébként a vállalat legfontosabb piacain – így Magyarországon, Romániában és Szlovákiában is – növelni tudta volumenben az értékesítését. A petrolkémiai divízió azonban korántsem volt gondmentes: a tavalyi majd 41 milliárdos nyereség 7,5 milliárdos veszteségbe fordulását a kereslet visszaesése, valamint a nyersanyagárak végtermékárakat meghaladó emelkedése okozta.

Kihívások 2009-re

Mosonyi György elmondta: nem számít könnyű évre a Mol 2009-ben sem. A vállalat vezetése módosította korábbi beruházási terveit: jelenleg úgy számolnak, hogy a tőkebefektetések értéke a folyó üzleti évben 220 milliárd forint lesz 35 százalékkal kevesebb, mint amit korábban jeleztek. Molnár József kiemelte: a Mol 2009-ben az összes beruházását saját forrásból fogja finanszírozni, s amennyiben szükségesnek látják, a jövőben tovább módosíthatják a most vázolt számokat.

A vállalatnak tulajdonképpen egyik üzletága sem lesz könnyű helyzetben az idén. A vezérigazgató elmondta: a benzin- és gázolaj-értékesítésben 5 százalék körüli visszaesést tapasztaltak februárig, míg a petrolkémiai területen kiszámíthatatlan mi várható 2009-ben.

Ecoline

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!