Tetszett a cikk?

Elvileg akár 250-300 milliárd forintos bevételre is szert tehetne a költségvetés a béren kívüli juttatások megadóztatásával, a Világgazdaságnak nyilatkozó szakemberek és a felmérések alapján azonban borítékolható, hogy az adóteher kivetésével ennek az összegnek valójában csak a töredéke folyna be a büdzsébe.

A munkáltatók túlnyomó része megszüntetné e juttatások finanszírozását abban az esetben, ha azok teljes mértékben adókötelessé válnának, legalábbis ezt tükrözik az Autonóm Szakszervezetek, valamint az Accor Services Magyarország Kft. kutatásai. Ha ezek a tételek is ugyanúgy fognak adózni, mint a bérjövedelem, az egyet jelent a cafeteria felszámolásával, hiszen hasonló közteher mellett teljesen felesleges fenntartani a külön adminisztrációt igénylő rendszereket – mutatott rá a lapnak Adler Judit, a GKI Gazdaságkutató szakértője.

Valószínűbb azonban, hogy végül valamilyen köztes megoldás születik az adómérték kérdésében, vagyis a béren kívüli juttatásokat a rendes bérjövedeleménél alacsonyabb adó terhelné. Egy 11 százalékos eho például már önmagában 60 milliárdot hozhat az állam konyhájára az 500-600 milliárd forintos utalványpiacon, és egy ekkora tehernövekedés még nem vezetne a juttatások tömeges mértékű megszüntetéséhez. Jelenleg az adómentes határ felett 54 százalékos szja terheli az ilyen kifizetéseket, és arra is van esély, hogy a jövőben ez a teher válik általánossá.

A lap szerint a kormány is kész a kompromisszumra, és jó esély van arra, hogy az étkezési jegyek és az üdülési csekkek kimaradnak a megadóztatandó juttatások köréből. Arra is van esély, hogy az üdülési csekk felhasználási körét szűkítik, az évente mintegy 200 milliárd forintot kitevő étkezési jegyek esetében pedig nem változnának a szabályok.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vállalkozás

Cafeteria: kinek és mennyiért?

Az adómentes juttatások felhasználható kerete adott, de az alkalmazottak igényei eltérőek. Amennyiben a munkaadó valóban motiválni szeretne, célszerű mérlegelnie, kinek mire van szüksége, hány munkavállaló között kell szétosztania a juttatást és mennyit szán a fizetéseken felül cafeteriára.

hvg.hu Vállalkozás

Cafeteria: már próbaidő alatt is

Összeségében bővült az adómentesen adható béren kívüli juttatások köre, sok esetben változott az adómentes értékhatár. Már próbaidő alatt is kaphat béren kívüli juttatást a dolgozó, de az adómentesen adható jutattások összege azonban 2008-tól sem lehet több, mint 400 ezer forint. Efelett, azaz az adóköteles juttatásoknál még 11 százalék egészségbiztosítási járulékot is az alkalmazottnak kell megfizetnie, olvasható a PwC hírlevelében.

Karrier

Közszféra: fizetés helyett cafeteria

Nem lesz könnyű éve a közszférának, de a versenyszférában sem rózsás a helyzet. Értesülések szerint a fegyveres szervek hivatásos állományánál cafeteria rendszert vezetnek be, amelynek célja a 13. havi illetmény elvonását követő keresetkiesés kompenzációja. A Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezete is kiegyezne egy ilyen cafeteria rendszerrel. A két szektor "játékszabályai" azonban nem azonosak.

Karrier

Cafeteria: milyen változásokra számíthatunk?

Még nem tudni, mit hoz az idei év a cafeteria piacnak, hiszen a gazdasági válság miatt a cégek takarékoskodnak, és úgy vélik, most nem a dolgozók motivációja a legfontosabb. Mire számítanak a szolgáltatók? Körkép.

hvg.hu Vállalkozás

Cafeteriával a munkáltató olcsóbban is megúszhatja

A cafeteria-rendszer bevezetése nemcsak csökkenti a fluktuációt és javítja a dolgozók elkötelezettségét, de emellett spórolhat a cégnek is. Hogy pontosan mennyivel olcsóbb béren kívül fizetni a munkavállalónak? Számoljunk együtt. Hasznos tudnivalók a várható változások tükrében.

MTI Karrier

OÉT: munkavállalók a cafeteria mellett

Kivétel nélkül szót emeltek az adómentes béren kívüli juttatások, köztük az üdülési csekk és az étkezési hozzájárulás tervezett megadóztatása ellen a munkavállalói érdekképviseleti szövetségek az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) pénteki ülésén.