szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Igazi válságálló befektetésnek bizonyulnak az alkoholos társaságok részvényei, hoszen az USA-ban az alkohol fogyasztása 50 év alatt sem mutatott különösebb kilengést, a válság(ok)tól függetlenül stabil. Az szezipari cégek recesszióban is nagyon jelentős profitokat hoznak össze, így befektetésnek is bombabiztosak.

Alkoholra mindig is volt és mindig is lesz kereslet függetlenül attól, hogy a gazdaság éppen hogyan teljesít. A szeszipar azon kevés ágazatok egyike, amelyek profittermelő képessége a környezettől szinte teljesen függetlenül stabilan kiemelkedő még akor is, amikor már minden a feje tetején áll – írja a Napi Gazdaság Online a Solar Capital elemzése alapján. Mi sem bizonyítja ezt jobban, minthogy az Egyesült Államokban az alkoholfogyasztás az elmúlt 50 évben szinte minimális változást mutatott függetlenül a gazdasági fellendülésektől illetve összeomlásoktól. Így minden komolyabb portfólió részét képezik ezek a részvények csökkentve a befektetéseink volatilitását és ezáltal kockázatát.

A 2008-as recesszió óta egyre nehezebb olyan befektetéseket találni, amelyek a befektetett pénz értékét megőrzik, jó esetben még növelik is. A szeszipar ilyennek bizonyul, ezért a nagyobb befektetési alapok egyre nagyobb részt szánnak portfólióik részéből erre a szegmensre, és szeretettel növelik kitettségüket az iparágban foglalkozó cégek részvényeivel. Így e szegmens fontosabb cégeinek értéke már két-háromszorosára emelkedett a válság kirobbanása óta.

Melyek azok a cégek amelyek piaci részesedéseiket mind a fejlett mind pedig a fejlődő piacokon várhatóan tovább tudják növelni.

Annheuser Bush:

A többek között a Budweiser sör előállítójának részvényei 2009 óta több mint duplázódtak. A cég nem rég vásárolt 50 százalék feletti részesedést a dél amerikai Modelo sörfőzdében aminek a nevéhez fűződik a Magyarországon is kedvelt Corona/Coronita sör. A cég kifejezetten széles termékskáláját szinte az egész világon megtalálhatjuk, így e cég a kockázatkerülőbb befektetőknek tökéletes befektetést biztosít.

Diageo:

Több népszerű likőr köztük a Baileys, a Smirnoff vagy a Johnnie Walker gyártója. Hozzájuk tartozik ugyanakkor az Angliában igen kedvelt Guiness sör is. A cég az elmúlt években jelentősen tudta növelni ázsiai értékesítését, melynek következtében a részvények ára az elmúlt három évben megháromszorozódott. A már évek óta 2 százalék feletti osztalék és a továbbra is kiemelkedően magas egy részvényre jutó eredmény a jelentős emelkedés ellenére továbbra is vonzóvá teszi e céget a befektetők körében.

Boston Beer:

Az amerikai befektetők leginkább keresett cége. A Boston Beer részvényeinek ára a 2009-es szintek hatszorosán mozog, mely talán nem is olyan meglepő miután az elmúlt években szinte minden alkalommal felülteljesítette a várakozásokat s a világpiacon az egyik legnagyobb mértékben tudta növelni piaci részesedését. Bár a 24-es P/E rátájával jelenleg kicsit túlértékeltnek tűnhet, a bevéltelek várható növekedésével egy esetleges visszaesésénél e cég részvénye továbbra is jó befektetésnek bizonyulhat.

A válságnak továbbra sincs vége és a jövő rengeteg kockázatot rejt magában, így érdemes lehet befektetéseinket minél konzervatívabban, összeállítani. Egy jól diverzifikált portfólió alapját képezheti e szegmens így a jövőben sem szabad eme iparág szereplőit figyelmen kívül hagyni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!