szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Balatoni Hajózási Zrt. közgyűlésén a tulajdonos 22 önkormányzat elfogadta a társaság középtávú stratégiáját, megegyezett egy új telephelyhez szükséges telekvásárlásban, valamint leszavazta Siófok tőkeemelési javaslatát.

A hajózási társaság hétvégi közgyűlésén elfogadott stratégia három fő fejlesztési iránya a hajópark fejlesztése, a kikötő- fejlesztés, valamint a központi telephely áthelyezése. A közgyűlés jóváhagyta a cég jelenlegi telephelye mögötti 1,16 hektáros terület, a siófoki önkormányzat közvetett tulajdonában lévő hajdani halászati telek megvásárlását, ahová át kívánják költöztetni a társaság elavult telephelyét, egyebek közt korszerű irodaépületeket, hajójavító bázist, kikötőt, asztalos- és lakatos műhelyeket létesítve.

A tulajdonos önkormányzatok között korábban feszültséget okozott, hogy a cég 200 millió forintot már akkor átutalt a siófoki önkormányzatnak, amikor a közgyűlés még nem adta áldását a telekvásárlási ügyletre. A legutóbbi közgyűlésen az érintett önkormányzatok kompromisszumra jutottak az ingatlanvásárlás és a cég stratégiájának kérdésében is.

Siófok eredetileg 450 millió forintért kívánta értékesíteni a területét, vállalva, hogy a város az eladási árhoz hasonló nagyságrendben tőkeemelést hajt majd végre. Ezzel a már meglévő 40,2 százalékos tulajdoni hányada 46 százalékra emelkedett volna. (A tulajdonos önkormányzatoknak a korábbi ingyenes vagyonjuttatásért 2017-ig összesen 1,4 milliárd forintos tőkeemelést kell végrehajtaniuk részvényhányaduk arányában. Siófok a saját részét törlesztette volna ezen a módon.)

A mostani egyezség értelmében Siófok a telkét olcsóbban, 410 millió forintért értékesíti, az összeg több mint felére pedig öt éven át tartó részletfizetési lehetőséget ad, vagyis nem lesz egyelőre tőkeemelés, és nem változnak a tulajdoni hányadok.

A hajózási társaság jelenlegi, part menti telephelyének része egy kisebb mesterséges sziget, ami a kiemelt üdülőövezet egyik legértékesebb területe. A város rendezési terve üdülőövezetként tartja nyilván, és a jelenlegi környezetvédelmi elvárásoknak nem megfelelő ipari területként sem kaphat hosszú ideje építési engedélyt, így fejlesztési lehetőségei igen korlátozottak. A sziget két pontján található vízleeresztő, valamint hajózási zsilip elavult, felújításra szorul. (A vízügyi kormányzat kiemelten projektnek javasolta a 2014-2020 közötti uniós fejlesztési időszakra.)

A cég régi telephelyéről Balázs Árpád, a hajózási társaság felügyelőbizottságának elnöke, egyben Siófok polgármestere (Fidesz) azt mondta, hogy ez a cég várhatóan több évig eltartó költözése után is a tóparti önkormányzatok tulajdonában marad. Halmos Gábor a megüresedő ingatlannal kapcsolatban korábban azt mondta az MTI-nek, hogy a régi telephely a jövőben lehetővé tenné a cég siófoki vitorláskikötőjének bővítését, amiről már előzetes tervek is készültek. A kikötőhelyek iránt ugyanis évek óta jóval nagy a kereslet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!