szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Pálinka Nemzeti Tanács még nem mond semmit az Európai Unió bíróságának csütörtöki ítéletére, mely szerint nem összeegyeztethető az uniós joggal, hogy Magyarország lehetővé tette, hogy évente legfeljebb 50 liter gyümölcspárlatot saját felhasználásra jövedékiadó-mentesen lehessen főzni.

A Pálinka Nemzeti Tanács egyelőre tanulmányozza Európai Unió bíróság csütörtöki ítéletét, amely szerint nem összeegyeztethető az uniós joggal az a magyar szabályozás, amely évente legfeljebb 50 liter gyümölcspárlatot saját felhasználásra jövedékiadó-mentesen enged főzni, főzetni. Hivatalos álláspontot a testület csak ezt követően alakít ki. 

Dull Péter, a Pálinka Nemzeti Tanács titkára elmondta: tavaly 744 ezer hektoliter fok pálinka készült a kereskedelmi főzdékben. Ez mintegy 1,5 millió liter 50 fokos pálinkának felel meg. A múlt évi mennyiség mintegy 15 százalékkal volt kevesebb ezen a területen, mint az a 2012-ben előállított kereskedelmi forgalomba került pálinka mennyisége. Tavalyelőtt 881 ezer hektoliter foknyi mennyiségű pálinkát főztek a kereskedelmi főzdékben. 

A bérfőzés mennyisége a múlt évben elérte a 8,25 millió hektoliter fokot, ami mintegy 16,5 millió liter 50 fokos párlatnak felelt meg. Tavalyelőtt a bérfőzött párlat mennyisége Magyarországon 5,93 millió hektoliter fokot tett ki, ami mintegy 11,8 millió liter 50 fokos párlatnak felel meg. Ez  30 százalékos növekedést jelentett a bérfőzés területén egyik évről a másikra. 

A testületnek a magánfőzés, a házi párlat előállításának eredményeként keletkezett pálinkamennyiségről nincsenek adatai. Az adóhatóságnál a múlt évben az 50 litert meghaladó házipárlat-főzésből származó párlat mennyiségére mindössze 213 litert jelentettek be.

Dull Péter mindehhez még annyit tett hozzá, hogy 2012-ről 2013-ra 3,5 millió hektoliter fokkal - azaz mintegy 7 millió literrel - csökkent az összes szabad forgalomba (azaz kereskedelmi forgalomba) bocsátott égetett szesz mennyisége Magyarországon.

Mint arról beszámoltunk: az Európai Unió bírósága szerint nem összeegyeztethető az uniós joggal, hogy Magyarország lehetővé tette, hogy évente legfeljebb 50 liter gyümölcspárlatot saját felhasználásra jövedékiadó-mentesen lehessen főzni. Az NGM tárgyalna az Európai Bizottsággal, és mindet elkövet, hogy a "pálinkafőzés hagyományai" tovább élhessenek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!