szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy szerdai, jogerős ítélet szerint az állam köteles kártérítést fizetni egy utazási iroda ügyfeleinek, mert a csődbe ment cégtől csak a pénzük 22 százalékát kapták vissza. A döntés újabb ügyeket generálhat.

Milliárdos kártérítést kell fizetnie az államnak azon utazóknak, akik olyan utazási irodával kötöttek megállapodást, amely csődbe ment, és vagyoni biztosítéka nem volt elég a teljes befizetett pénz visszaadására – írja pénteki cikkében a Népszabadság.

A Fővárosi Ítélőtábla szerdán kihirdetett ítélete az 5 Kontinens Utazási Iroda néhány ügyfele számára állapította meg az állam kártérítési kötelezettségét – tájékoztatta a lapot Salamon András, az utasok ügyvédje. Ők az iroda csődjekor csak a pénzük 22 százalékát kapták vissza, ezért fordultak a bírósághoz. 

Az ítélet jogerős, s további pereket generálhat, hiszen ez alapján mindazok követelhetnek az államtól kártérítést, akik az ötéves elévülési időn belül vesztettek rajta egy-egy utazási iroda – Aeroviva, 5 Kontinens, Bella Tours, Sopianae Tours, Quitt Tours, Fiesta Travel, Horváth Tours – csődjén. Hogy mekkora kártérítési kötelezettséget jelent az államnak, ha a felsorolt irodák pórul járt ügyfelei közül mindenki bírósághoz fordul, még nem tudni. Csak az Aeroviva által hátrahagyott kárigény milliárdos nagyságrendű – írja az újság.

Az ítélőtábla döntése értelmében a magyar államnak azért kell helyt állnia, mert a törvényhozás annak idején rosszul ültette át a magyar jogrendbe azt az uniós irányelvet, amely szerint csőd esetén az utazási irodák vagyoni biztosítékának elégnek kell lennie az összes részvételi díj teljes visszafizetésére, valamint a külföldről való hazajutásra. Az Európai Bíróság nemrégiben megállapította, hogy ellentétes az uniós joggal, ha az irodák vagyoni biztosítékáról rendelkező jogszabály nem garantálja ezt – mondta Salamon András.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!