Jogszabályi megfelelés az akkumulátorgyártás hulladékkezelésében – mit ír elő az EU és Magyarország?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Mit tegyen az, akinek van egy kevéske vagy nem éppen kevéske megtakarítása, és szaporítani akarja? A lakástakarék, a lakossági állampapír és az abszolút hozamú alap a legjobb befektetés manapság Magyarországon. Hogy ezeken a kategóriákon belül pontosan melyik, az kiderül a Bankmonitor számolásából, ajánlásából.
December és január folyamán a munkahelyek egy részénél jutalmakat osztanak a dolgozóknak. Nem csoda tehát, hogy ilyenkor a megszokottnál is többen fordulnak azzal a kérdéssel másokhoz: „Van x millió forint megspórolt pénzem, mibe érdemes befektetni?”.
Ahhoz, hogy ezt a kérdést bárki meg tudja válaszolni, hosszú beszélgetésre van szükség. A cikkünk végén összefoglaljuk, hogy milyen kérdéseket kell megválaszolni ahhoz, hogy megalapozott befektetési ötleteket kaphassunk. (Később pedig az ide kattintva elérhető írást is érdemes elolvasni.)
Most jöhet a tuti befektetés
Az alábbiakban a Bankmonitor szakértői összeállítottak egy táblázatot, amiben kiválaszthatjuk, hogy mennyi időre és mekkora összeget szeretnénk befektetni. Az összeg és az időtáv metszetében megtalálható, hogy mi lehet a jó befektetés.
Fontos, hogy a táblázat összeállításánál az alábbi feltételezésekkel éltek:
Mindezek fényében a Bankmonitor jelenleg az alábbi portfóliókat látja megoldásnak:
Miért pont ezek? Egy kis indoklás
Jelenlegi feltételek mellett |
Fontos megjegyezni a táblázat kapcsán, hogy az egy jelenlegi véleményt képvisel, a gazdasági és befektetési környezet viszont napról napra, sőt inkább óráról órára folyton változik. Éppen ezért könnyen lehet, hogy egy hét múlva már egyáltalán nem ezt a kombinációt fogják jó befektetésnek tartani. |
Talán feltűnt, hogy a befektetés derekát mind a 9 rubrikában magyar állampapírok alkotják. Ez nem véletlenül van így. A Bankmonitor azt gondolja, hogy az Államkincstár által kifejezetten a lakosság számára kialakított befektetések igen jó lehetőséget kínálnak: szinte utolérhetetlen biztonság mellett kínálnak jelentős reálhozamot. Muszáj tudomásul venni, hogy a kamatok leestek. Az, hogy a Kamatozó Kincstárjegy éves 2,75 százalékot fizet egy évre, jelenleg igenis jónak számít. Nagy érv ezen eszközök mellett az is, hogy
Azt is észrevehette mindenki, hogy a 2 millió forintos oszlopban mindent állampapírba tennének a szakértők. Szerintük körülbelül 2-3 millió forintos megtakarításig nem érdemes szétdarabolni a pénzt, inkább használjuk ki a hazai lakossági állampapírok biztonságát és kedvező kamatozását. Kevesebb lesz a gond, kevesebb helyre kell figyelni. Pláne igaz ez, ha csak 1-3 éves időtávon gondolkodik valaki.
A bankmonitorosok minden befektetést tartós befektetési számlára (TBSZ-re) helyeznének el. Még akkor is, ha most úgy látja valaki, hogy csak 1 évre fekteti be a pénzét. Hogy pontosan miért jó ez, azt egy korábbi cikkünkben körüljártuk.
Feltűnhetett az is, hogy a megtakarítási csomagokba kevés fajta eszköz került még nagyobb összegek esetén is. Ennek sok oka van:
Ha éppen befektetést keres valaki magának, használhatja alább a Bankmonitor-kalkulátort:
Ne feledkezzünk meg a specialitásokról
Ha befektetést keresünk, érdemes nagyon figyelni a specialitásokra. Egy-egy megtakarítási célt az állam gyakran előnyben részesít, s nagyon jó lehetőségeket alakít ki ezekhez kapcsolhatóan. Az elmúlt hetekben sokat hallhattunk arról, hogy hogyan szeretné a kormány ösztönözni az új lakások vásárlását és a három gyerek vállalását. A 10+10 millió forintos állami támogatás, illetve kedvezményes kamatozású hitel kombinációja igen vonzónak tűnik, és bár igénybevételének vannak feltételei, sokan kihasználhatják.
Általánosságban elmondható, hogy ha valaki ma Magyarországon lakásra, bővítésre, felújításra spórol, akkor messze a legjobb befektetés számára a lakástakarék. 4 éves időtávon évi több mint 10 százalék hozamot érhetünk el, ráadásul államilag garantált módon.
De ha a rendszeres havi nyugdíjmegtakarítással nem tudja kihasználni az illető a maximális állami támogatást, úgy érdemes lehet – akármikor, akár egy összeg befizetésével is – hozzácsapni valamennyit a háromfajta nyugdíjcélú megtakarítási módhoz. Az állam ugyanis 20 százaléknyi adójóváírással ösztönzi a nyugdíjbiztosítást, az önkéntes nyugdíjpénztárt, és a nyugdíj-előtakarékossági számlán való pénz félrerakását. Ha mindhárom helyre rak az ember valamennyi pénzt, arra érdemes figyelnie, hogy ekkor a maximális támogatás összege 280 ezer forint. A lehetőségekről bővebben itt és itt írtunk.
Válaszoljon mindenki, mielőtt kérdez!
A Bankmonitor szakértői nem győzik hangsúlyozni: tévedés azt hinni, hogy van egyetlen tuti befektetés, ami mindenkinek egyformán ajánlható. Rossz a kérdés, vagy legalábbis nem lehet rá jó választ adni anélkül, hogy mesélnénk magunkról és az életünkről legalább egy órát.
Az alábbiakban néhány példával illusztráljuk, hogy milyen kérdéseket kell megválaszolni, ha arra keressük a választ, hogy mi a jó befektetés. A lista közel sem teljes:
A tervezett befektetésről át kell beszélni, hogy:
A befektetések világában is minden mindennel összefügg. Éppen ezért, ha minimum a fenti listára megvannak a válaszaink, csak akkor kerülhet napirendre az a kérdés, hogy akkor mibe is lehet érdemes befektetni.
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Számos kedvezményes kamatozású termék érhető el a Széchenyi Kártya Programban, illetve az EXIM Magyarországnál.
A képzések támogatása segíti az alkalmazkodóképességet és a termelékenység javítását – a vállalkozások széles köre számára érhető el ehhez pályázati forrás.
Az orosz elnök úgy véli, hogy országa gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy bármilyen további nyugati intézkedésnek ellenálljon.