szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Pár napja jelentette be Peter Kwong kínai üzletember, hogy megvette a bordeaux-i régió egyik legnagyobb becsben tartott szőlészetét, amely, mint minden borgazdaság, egy kastély körül jött létre. A mesés építmény neve: Chateau Bellefont-Belcier.

Ez a név sokat mond a helyi borok és azon belül is legendás Saint-Emilion-i körzet rajongóinak. Itt, az UNESCO világörökségi helyszínén készül a világ egyik, ha nem a legjobb – de ez ízlés dolga – vörösbora. És ez immár a hetedik bordeaux-i szőlészet, amely a Peter Kwong által vezetett „Vignoble K” nevű cég tulajdonába került. Peter Kwong Vietnamban született, majd Hongkongban futott be üzleti karriert, és már menő kínai milliomosként szállt be a franciaországi borbizniszbe. Egyébként ő volt az első kínai, még 1997-ben, aki szőlőbirtokot vásárolt a legendás bortermelő körzetben. Jelenleg Saint-Emilion község környékén már negyven hektárral rendelkezik. Persze nem ő az egyetlen kínai befektető a környéken.

Nincs hivatalos statisztika arról, hogy valójában mekkora területű szőlőbirtok van kínai kézen Európa talán legértékesebb borvidékén. A cégek valós tulajdonosi háttere ugyanis nehezen átlátható. De a Vinea Transaction nevű, borra szakosodott iroda felmérése szerint kb. 3500 hektárnyi bordeaux-i minőségi szőlőbirtok van már kínai tulajdonban. Az egész régió azért ennél jóval nagyobb, 113 ezer hektáros. De a borgazdaságok külföldi tulajdonosai között messze a kínaiak az elsők, 47 százalékkal. A második, Bordeaux környékén borászatot üzemeltető nemzet Belgium, a belgák a külföldi befektetők 21 százalékát teszik ki – írja a Le Figaro.

Most akkor veszélyben van a francia kulináris örökség része, a fantasztikus bordeaux-i bor?

Szó sincs róla. Attól, hogy a tulaj kínai, a bor még francia, a szakértők, a gazdálkodók franciák, csak az egészbe a pénzt, nem kevés pénzt nyomó tulajdonos kínai. És ez nem hátrány. Merthogy a bordeaux-i termelők hivatalos szervezetének adatai szerint a legendás francia régióban kb. 2,1 millió hektoliter bort termeltek meg tavaly. És Kínában kb. 620 ezer hektolitert adtak el, vagyis a teljes termés 30 százalékát. Tehát erről szól a történet. Egyrészt az évszázados tradíciók és a termelési tapasztalat védelméről, másrészt pedig arról, hogy nagy mennyiségben, igazán színvonalas termékkel csak akkor boldogulhat valaki a világpiacon, ha a produktumra Kína is vevő. És – részben a Franciaországban szőlőbirtokokkal rendelkező kínai milliomosoknak köszönhetően is – a bordeaux-i bornak nem kell kínai cégér.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!