A szerb kormány elengedi a frankhitelek utáni tartozás több mint harmadát

Euróra váltják át a svájci frank alapú hiteleket Szerbiában, majd az összeg 38 százalékát leírják az állam és a bankok terhére, ha a parlamenten is átmegy a kormány javaslata.

  • hvg.hu/MTI hvg.hu/MTI
A szerb kormány elengedi a frankhitelek utáni tartozás több mint harmadát

Szerbiában a svájcifrank-hitelesek tartozását euróra váltják, majd az így kapott összeg 38 százalékát leírják az állam, illetve a bankok terhére – döntött a szerb kormány, az erről szóló törvényjavaslat pedig már a héten a parlament elé kerülhet.

Szerbiában mintegy 16 800 embernek van még svájcifrank-hitele, összesen 540 millió euró értékben.

Ha a parlament is elfogadja az erről szóló törvényt, a hitelesek tartozásának 15 százalékát az állam, 23 százalékát pedig a bankok terhére írják le. A fennmaradó tartozás kamatát is maximalizálják: legfeljebb 3,4 százalékponttal lehet több az európai irányadó bankközi kamatlábnál, ha pedig fix kamatot állapítanak meg, az nem haladhatja meg a 4 százalékot.

A törvényjavaslat a kormány és az érdekelt felek hosszú tárgyalássorozata után született meg. A kormány döntését feltehetően segítette az is, hogy a szerbiai Legfelsőbb Semmítőszék április elején meghozott állásfoglalása szerint a bankoknak a svájci frank alapú hiteleket eurósra kell váltaniuk, és le kell állítani azoknak a hiteleseknek a kilakoltatását, akik nem tudják törleszteni a lakáshitelüket.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Nem félünk eléggé

Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Muszáj költségvetési szigort felmutatnia a kormánynak, de ennyi idővel a választás előtt ezt úgy kell megcsinálnia, hogy ne az átlagember szenvedje meg igazán. Az eredmény: az állami cégeknek kell spórolniuk a dolgozóikon. Az állam nem omlik össze, a költségvetés viszont bajban van, úgy is, hogy már a sokadik hasonló lépést tették meg.