szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal 75 emberrel szemben javasolt vádemelést, az ügyészség lépett.

Vádat emelt a Baranya Megyei Főügyészség 69 ember ellen, akik autóversenyzői tevékenységük finanszírozására bűnszervezetet hoztak létre, és ezzel mintegy 11 milliárd forintos kárt okoztak.

A vádhatóság közleménye szerint a terheltek üzletszerűen elkövetett sikkasztás és költségvetési csalás bűntette, hamis magánokirat felhasználásának vétsége és egyes esetekben a számvitel rendje megsértésének bűntette miatt felelhetnek a bíróság előtt.

11 milliárdosra duzzadt a csalási ügy a magyar autósportban

Egy bűnszervezet 2012 és 2016 között autóversenyzéshez kapcsolódó színlelt reklámtevékenységgel csalt el több mint 11 milliárd forintot.

Azt írták: a vádlottak 2012 előtt autóversenyzői tevékenységük finanszírozására bűnszervezetet hoztak létre, amely egy számlázási láncolatot épített ki. A színlelt reklámszolgáltatásra épülő láncolat érdekeltté tette a gazdasági társaságokat abban, hogy a vádlottak autóversenyzését támogassák.

Ehhez úgy szereztek támogató cégeket, hogy a támogatás mértékét lényegesen meghaladó mértékű előnyt biztosítottak az érintett társaságok vezetőinek és maguknak a cégeknek. A valótlan tartalmú számlák befogadásával a támogató cégek képviselői a társaságok vagyonának egy részét eltulajdonították, az áfa- és a társaságiadó-fizetési kötelezettségüket csökkentették.

A támogatást nyújtó, reklámoztató cégek vezetői a bűnszervezet érdekeltségébe tartozó cégekkel kötött reklámszerződésekben rögzített összegeket általában havi rendszerességgel átutalták. Majd a versenyeztető cég számlájáról a bűnszervezet valamely tagja azt készpénzben felvette, és a részesedés levonása után visszajuttatta a reklámoztató társaságok részére.

A sikkasztással a vádlottak mintegy 9 milliárd forint kárt okoztak, a költségvetésnek okozott vagyoni hátrány összege pedig meghaladja a 2 milliárd forintot.

A reklámoztató társaságok közül több mint 20 cég önként megfizette az állami büdzsének okozott kár összegét, mintegy 800 millió forintot, így az ő esetükben az hiánytalanul megtérült – olvasható a közleményben.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Dél-dunántúli Regionális Bűnügyi Igazgatóságának vezetői május 8-án sajtótájékoztatón számoltak be arról, hogy vádemelési javaslattal lezárták az ügyben a nyomozást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!