Betegségnek nyilvánították a munkahelyi kiégést

Negyvenöt évvel az után, hogy először körülírták a tüneteket, betegségnek minősítették a kiégést. Csak a munkahelyi kiégés számít annak, az élet többi területéhez kapcsolódva nem lehet így diagnosztizálni.

  • hvg.hu hvg.hu
Betegségnek nyilvánították a munkahelyi kiégést

Hivatalosan is felvették a kiégést az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének hivatalos diagnosztikai kézikönyvébe – egyszerűbben megfogalmazva mostantól betegségnek számít a kiégés. A CNN tudósítása szerint három tünettel határozzák meg a kiégést:

  • fáradtság és fizikai kimerülés,
  • negatív érzések a munkával kapcsolatban, mentális eltávolodás a munkától,
  • lecsökkent hatékonyság a munkában.

Azt azért hozzátették: mielőtt az orvos kiégéssel diagnosztizálja a betegét, ki kell zárnia olyan betegségeket, mint a szorongás vagy az alkalmazkodási zavarok. Az élet más feladataival kapcsolatban orvosilag nem lehet kiégésről beszélni ez után sem, csakis a munkához vagy a munkahelyi környezethez kapcsolódva lehet ilyen diagnózist felállítani.

A kiégéssel korábban cikksorozatban foglalkoztunk. Először még az 1970-es években írta le Herbert Freudenberger amerikai pszichológus. Kezdetben úgy gondolták, csak a menedzsereket sújtja, de azóta kiderült, hogy leginkább azokat veszélyezteti, akik a munkájukból kifolyólag fokozottabb érzelmi stressznek vannak kitéve, nagyobb empátiára van szükségük, és jellemzően valamilyen humán vagy segítő területen dolgoznak. Megkérdeztünk pszichológust is, aki azt elemezte, hogyan hat a munkahelyi kiégés az élet többi részére.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Nem félünk eléggé

Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.

Mi az időszakos böjtölés gyenge pontja, és mi a funkcionális élelmiszer? Dietetikus értékelte a legdivatosabb diétákat

Mi az időszakos böjtölés gyenge pontja, és mi a funkcionális élelmiszer? Dietetikus értékelte a legdivatosabb diétákat

Ketogén, 90 napos, mikrobiom- és kortizolcsökkentő: a divatdiéták akár be is válhatnak, de legalább egy baj biztosan van velük. Hogyan válasszuk ki a nekünk megfelelő módszert? Mennyi időt adjunk magunknak, ha a testsúlyunk 5-10 százalékát akarjuk leadni? Miért tartják még mindig a mediterrán típusú étrendeket a legjobbnak? Szűcs Zsuzsanna, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke válaszolt.