szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Saját eszközökkel igyekeznek meggyőzni az ukránokat, hogy tévedésből kerültek a háborút támogatók listájára.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Saját, politikamentes eszközeivel igyekszik meggyőzni az OTP Bank az ukrán antikorrupciós ügynökséget, hogy téves információk alapján szerepeltetik őket a háború nemzetközi támogatóinak listáján – jelentette az RTL Híradója a banktól kapott tájékoztatásra hivatkozva.

Az OTP Bank következetesen távol tartja magát a politikai témáktól, nem egyeztetett és nem is egyeztet (magyar vagy más) kormánytisztviselőkkel politikai kérdésekben

– idézték a bank válaszát.

Pedig az Orbán-kormány arra hivatkozva blokkolja, hogy az EU folyósítsa az Európai Békekeretből az Ukrajnának fegyvervásárlásra szánt félmilliárd eurós összeget, hogy az OTP Bank az ukránok feketelistájára került, amiért nem vonult ki Oroszországból. Mindeközben a bank jelen van Ukrajnában is.

Szijjártó Péter külügyminiszter újabban már azzal is fenyegetőzik, hogy az EU Oroszország elleni 11. szankciós csomagjáról sem hajlandóak addig tárgyalni, ameddig nem kerül le az OTP a listáról.

Uniós diplomata az újabb vétófenyegetésről: „Mit mondhatnék? Ez Magyarország!"

Szijjártó Péter tegnap jelentette be, hogy az OTP miatt blokkolja Magyarország az uniós döntéshozatalt. Május 17-én erősítette meg Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, hogy Magyarország azért blokkolja az Ukrajnának szánt fegyvervásárlások további, 500 millió eurós uniós támogatását, mert Ukrajna felrakta az OTP-t a háború nemzetközi szponzorainak listájára.

Az OTP Bank már korábban, pontonként cáfolta az ukrán részről őket ért vádakat:

Pontonként cáfolta az OTP Bank az ukrán részről őket ért vádakat

Méltatlannak tartják a kijevi döntést, a céljuk pedig az, hogy erről meggyőzzék az ukrán illetékeseket is. Miután pénteken Szijjártó Péter az uniós külügyminiszterek informális stockholmi találkozóján azzal állt elő, hogy míg az ukránok „a háború nemzetközi szponzorairól" készült listán tartják az OTP-t, Magyarország nem tárgyal a következő szankciós csomagról, a bank az alábbi közleményt juttatta el szerkesztőségünkhöz: „Az OTP Bank elítél minden, szuverén ország elleni agressziót, így az Ukrajna ellen elkövetettet is, és elkötelezett az ukrajnai polgárok és az ország gazdaságának támogatásában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kovács Gábor hvg360

Hogy lehet egy bankot háborúban működtetni? – interjú az ukrajnai OTP vezérével

Az ukrán gazdaság nem állt át a készpénzhasználatra, mivel a kártyás fizetés biztonságosabb, a bankfiókok pedig túlbiztosítottan működnek. A banki dolgozók bejárnak a munkahelyükre – jobb, mint egyedül lenni otthon. A hétköznapokról beszélgettünk Volodimir Mudrijjal, az ukrajnai OTP vezérigazgatójával.