szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Miután Obrusánszki Zsolt bevásárolta magát a cégbe, a következő évben megugrott a bevétel.

Rogán Antal harmadik feleségének édesapja, Obrusánszki Zsolt 2020-ban vásárolta be magát a nyíregyházi székhelyű Ductus Kft.-be, amely nem sokkal korábban 2,2 milliárd forintnyi uniós támogatást nyert el. Ám a 444 szerint a férfi négy év elteltével egyik üzlettársával, Farkas Zsigmonddal együtt 2024. augusztus végén eladta a tulajdonrészét a főként üzletviteli és egyéb vezetési tanácsadással foglalkozó cég harmadik, egyébként eredeti alapító tulajdonosának, Hernáczki Ibolyának.

Jogerős: ki kell adni a Rogán Antal apósának adott milliárdos támogatás adatait

A hvg.hu és a Transparency International Magyarország érveit első és másodfokon is elfogadta bíróság, nem titkolhatja tovább az agrártárca a pályázati információkat.

Ami a Ductus elmúlt négy évét illeti, a vidékfejlesztési támogatáshoz szüksége lett volna 165 millió forint önrészre, de csak 47 milliós vagyonnal rendelkezett, ezért a Budapest Banktól vett fel 315 milliós kölcsönt, és fedezetként 240 millió forintos zálogjogot jegyzett be a pénzintézet a tulajdonosok üzletrészére. Érdekes adalék, hogy a hitelező Budapest Banknak az a Puskás András volt akkor a kockázatvállalásért és működtetésért felelős vezérigazgató-helyettese, aki néhány évvel korábban még Rogán Antal alpolgármestere volt az V. kerületben.

A cégkivonatba bejegyzett zálogjog alapján a hitelt folyósította a bank, amit alátámaszt az is, hogy a cég kötelezettségei 2021-ben megugrottak. Az viszont a mai napig egyáltalán nem látszik a mérlegben, hogy az uniós támogatást megkapta volna a Ductus, miközben a pár száz milliós hiteltörlesztési kötelezettség a mai napig terheli a társaságot. „Mivel a részesedésük eladásához a ma már MBH néven működő banktól engedélyt kellett kérni, ezért sejthető, hogy a hitelt még nem fizették vissza teljesen” – írja a 444.

Hozzátették, hogy mindössze egyetlen kiemelkedő éve volt a Ductusnak bevétel szempontjából: míg korábban legfeljebb néhány tízmillió forint folyt be a kasszába, 2021-ben 178 millióról számoltak be. Igaz, ezzel párhuzamosan mindössze 1,8 millió forint profitot mutattak ki, ami kevesebb is az előző évinél, amikor 7,8 milliós bevételből csináltak 2,1 milliót. 2023-ban is érdekesen alakult a cég gazdálkodása, akkor 36 millió forintos árbevételből csináltak 65 milliós tiszta nyereséget. Ez úgy történhetett, hogy 111 millió forint egyéb bevételt is elszámolt a cég, de hogy ez pontosan minek volt köszönhető, az a kiegészítő mellékletből nem derült ki.

A cégbíróságra leadott időszakos mérlegből kiderült, hogy 2024-ben a tulajdonosváltásig, vagyis augusztus végéig mindössze 100 ezer forint árbevételre tett szert a Ductus, amely mellé 17 millió forint egyéb bevételt is elszámoltak, így 12 milliós profitot halmoztak fel nyár végéig. A korábbinál is jóval kisebb aktivitásra utal, hogy a személyi jellegű kiadások jócskán visszaestek. Míg 2023-ban még több mint 48 millió forintot költöttek ilyen jogcímen, tavaly 8 hónap alatt mindössze 3,4 millió forintot számoltak el.

A 444 szerint Rogán Antal apósának így már csak egyetlen gazdasági érdekeltsége van, a miskolci KMBB Épületfelújító Közkereseti Társaság, amelyben rajta kívül még négy tulajdonos van. Érdemi tevékenységet nem végez ez a társaság, évek óta egy forint árbevétele sincs.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!