szerző:
Rácz Gergő
Tetszett a cikk?

Gyatra időszakot él meg a biztosítási szektor. Sorakoznak a nehézségek, köztük eklatánsan, hogy a profitszint visszaesik. A Deloitte elemzésével ismerkedtünk, faggatva a cég szakértőit.

Alig vannak tranzakciók, noha az erősen töredezett biztosítási piac esetében ez jól is jöhet, magasabb megtérülést hozhat, és a szabályozói közeg is ezt szorgalmazza. A Deloitte pénzpiaci tanácsadónál Hauer Judit, partner, Mérth Balázs, partner, Pámer Balázs, igazgatóhelyettes, és Kollár Nóra, igazgatóhelyettes tartottak sajtóbeszélgetést, alaposabban feltárni a szektor helyzetét.

Kiderült: a biztosítási szektor tranzakciós aktivitása régen látott mélységekbe esett vissza 2024-ben. Az orosz-ukrán háborús konfliktus nyomán kialakuló bizonytalan geopolitikai és gazdasági környezet még a legaktívabb piaci szereplőket is óvatosságra intette, felfüggesztve ezzel a korábban megkezdett terjeszkedésüket a régióban.

Mint kérdésünkre a cég szakértői kifejtették, volumenbiznisz a téma. Ez nemes egyszerűséggel annyit jelent, hogy egy szabályozott bevételi struktúrával működő cég esetében nagyobb biztonságban vannak az ügyfelek.

Kérdeztük a cég szakértőit a következő időszakról is. Varga Mihály frissen hivatalba lépett jegybankelnök mellett egyéb váltások is várhatók a monetáris tanácsban, többek között a pénzpiacok szabályozásában is. Ez nem is helyi kérdés, hanem az Európai Unió egészét érintő kérdéskör, aminek a részleteivel meg kell küzdeniük a piaci szereplőknek. Itt a méretgazdaságosság a lényeg. A működéshez mérten adottak a költségszintek, ezek viszont egy nagyobb, integrált, ennek megfelelően komolyabb árbevétellel bíró cég esetében jóval könnyebben kezelhetők.

Kérdésünkre, hogy érdemes-e most egy cégnek felvásárolni egy biztosítót, a válasz az volt, ha már van egy biztosítód, akkor igen. A szektor felmenőben van a Deloitte felmérése szerint. Ez akkor is igaz, ha vannak hullámok, és az öngondoskodás, ami praktikusan az életbiztosítási piacot jelenti legfeljebb evickél. A cég kutatása szerint általában az öngondoskodás a kontinens keleti térségében legfeljebb stagnál, nyugaton nagyobb keletje van.

A cég közlése szerint az előző évhez képest 2023-ban nem történt jelentős változás a régió legnagyobb biztosítóinak sorrendjében. A VIG megőrizte első helyét az élet és nem-élet szegmensben egyaránt. A Posta Biztosítókban lévő részesedésének értékesítésével a Talanx Csoport a régiós országok közül már csak Lengyelországban van jelen, ami a listán elfoglalt pozíciójára is kihatott. A tranzakcióval az életbiztosítók listáján egy helyet lejjebb csúszva már csak nyolcadik, köszönhetően annak, hogy a Posta Életbiztosító eladásával jelentős szereplő, Magyarország piacvezető életbiztosítója került ki a portfoliójából.

A nem-élet üzletágban a KBC az új szereplő a top 10-es listán, a román Euroins helyét vette át, amelynek engedélyét a román felügyelet bevonta. A 2023 év végi állapothoz képest már tudható, hogy az Uniqa elhagyta Albániát, ahol piacvezető volt az élet és nem-élet üzletágban egyaránt. Az albán piac relatív kis mérete miatt ugyanakkor az eladás várhatóan nem változtatja meg az Uniqa listán elfoglalt helyét.

Kérdéseinkre is kiderült, hogy az indokoltnál jobban tördelt ez a piac. Egyúttal az is, hogy valaki szeretne egy biztosítót alapítani minimális tőkével, vagy ha egy jelentős piaci részesedéssel rendelkező bank indítana egy biztosítói alágat.

Az iparági szereplők várakozásai alapján a korábbi évek emelkedő trendje a díjbevételekben lassan a végéhez közelít, köszönhetően a biztosítási piac ciklikus természetének – áll a cég felmérésében.
Kérdésünkre elmondták, hogy elképzelhetőnek tartanak további felvásárlásokat és összeolvadásokat a régióban, tőkéből. Az is látszik, hogy a cég szakemberei azt látják, hogy az esetleges felvásárlásokat fontolgató ügyfélkörük meglehetősen bizonytalan.

A Deloitte szerint enyhülő infláció és alacsonyabb kamatszintek mellett, egy általánosan stabilabb gazdasági környezetben visszatérhetnek a tranzakciók a régió biztosítási piacán. Erre magyarázat, hogy kiszámíthatóbb környezetben mind eladói, mind pedig vevői oldalon magabiztosabb tud lenni a potenciális céltársaságok értékelése, közelítve ezzel a két oldal árat illető elvárásait.

* * * Gondoskodjon családja anyagi biztonságáról nehéz helyzetben is

A jelenlegi nehéz, bizonytalan gazdasági helyzetben még fontosabb a család anyagi védelme. A Bankmonitor Biztonság biztosítás választásával nehéz helyzetben a családnak legalább a hitelei törlesztésével nem kell foglalkoznia.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!