Drága mulatság udvariaskodni a mesterséges intelligenciával, de lehet, hogy megéri

A ChatGPT-t fejlesztő OpenAI vezetője tízmillió dolláros nagyságrendre teszi az udvariaskodásra felhasznált számítási kapacitások villanyszámláját.

  • HVG HVG
Drága mulatság udvariaskodni a mesterséges intelligenciával, de lehet, hogy megéri

Az OpenAI techmilliárdos vezérigazgatója, Sam Altman nemrég beismerte: komoly összegekbe kerül neki az, hogy az emberek udvariasan „kérem”-et és „köszönöm”-öt mondanak az MI-chatbotoknak. Egy felhasználó az X-en (korábban Twitter) töprengett azon, vajon mennyi pénzt veszít az OpenAI pusztán az udvariassági formulák által generált áramfogyasztás miatt – az udvariaskodás feldolgozása ugyanis ugyanúgy számítási kapacitások igénybe vételével jár, mint az érdemi feladatok elvégzése. Altman erre válaszolt: „több tízmillió dollárt, de jól elköltött pénz” – szúrta ki a Futurism.com.

Bár elsőre értelmetlennek tűnhet udvariasan kezelni egy mesterséges intelligenciát, több AI-fejlesztő szerint ez mégis fontos szempont. Kurtis Beavers, a Microsoft egyik tervezési vezetője például úgy véli, hogy a megfelelő nyelvhasználat „hozzájárul a tiszteletteljes és együttműködő válaszokhoz.”

„Az udvarias nyelvezet meghatározza a válasz tónusát” – magyarázza Beavers. A logika egyszerű: amit mesterséges intelligenciának hívunk, az sokkal inkább jósló algoritmus, hasonlóan a telefonunk prediktív szövegfunkciójához – csak jóval fejlettebb formában, mondatokban válaszol kérdésekre vagy utasításokra.

„Ha az MI udvariasságot érzékel, nagyobb eséllyel lesz maga is udvarias” – olvasható a Microsoft WorkLab egyik belső feljegyzésében. „A generatív AI visszatükrözi a felhasználók által használt professzionalizmus, egyértelműség és részletesség szintjét is a válaszaiban.”

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Aktuális pályázatok

Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.