szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Búcsúzik egy legendás brit zenés televíziós műsor. A BBC stúdiójában leforgatták a Top Of The Pops utolsó részét. A sorozat 1964. januárjában indult el, és az egyre jobban kibontakozó pop-rockvilág egyik legfontosabb televíziós ugródeszkája volt, a slágergyártás fontos médiuma.

A meghívott előadók nem playback-ről, hanem élőben adták elő dalaikat. A legelső adás helyszíne egy használaton kívüli manchesteri templom, és a "nyitózenekar" annak idején a Rolling Stones volt. Ugyanebben az adásban fellépett a Beatles is - ez volt egyike azon ritka alkalmaknak, amikor a két  rivális megosztotta egymással a pódiumot -, valamint az akkortájt rendkívül népszerű Dave Clark Five és Dusty Springfield, a brit soul kiváló képviselője.
 
A záróadás felvételén mintegy 200 néző láthatta élőben Sir Jimmy Savile-t, az adás ma 79 éves egykori műsorvezetőjét, aki a 42 évvel ezelőtt sugárzott első Top házigazdája volt. A legendás showman mellett felléptek a műsor további híres mozgatói, köztük Janice Long, Tony Blackburn és Mike Read. Ezúttal nem voltak élő fellépők, hanem a korábbi szereplők filmjeit vetítették újra: természetesen köztük volt a Stones, de a Wham!, Madonna, a Spice Girl, Beyoncé Knowles és Robbie Williams is.
 
A Top of The Pops az 1970-es években ért a csúcsra, akkortájt mintegy 15 millió nézőt mondhatott magáénak. A kislemez-piac visszaesésével, és főleg az olyan zenecsatornák beindulásával, mint az MTV vagy a VH1, a közönség lassan elpártolt tőle. A búcsúadást vasárnap vetítik.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Kult

Brit Awards: a Scissor Sisters triplázott

A Scissor Sisters New York-i dance-rock együttes három, a skót Franz Ferdinand trófeát nyert a Brit Awards szerda esti gáláján, amely a szigetország számára olyan, mint az amerikaiaknak a Grammy-díjkiosztó.

hvg.hu Kult

Lottópénzek a brit kultúrában

Több mint kétmilliárd fontot tett a brit lottó a kultúra kasszájába az elmúlt tíz évben. Egy évtizede működik Nagy-Britanniában az az egyedülálló finanszírozási rendszer, amelyben a National Lottery bevétele részben az Arts Council kasszájába folyik. Ám vannak, akik szerint ha sok a pénz, akkor az a baj.

Hárs Géza Kult

Minden megvolt

Semmi olyat nem használunk, amit ne hallottunk volna már valahol. Nem akarjuk meghaladni a forrásainkat. – fejtette ki ars poeticáját a New York-i Mooney Suzuki zenekar a Boston Globe-nak. A másolat-hullám lovagjai ők, vagy hagyománytiszteletről van szó? Mintha jelmezbállá vált volna a rock, ahol mindenki a papa cuccait hordja. Vagy a kosztümök mégis egyéniségeket takarnak?

hvg.hu Kult

Kicsit szomorkás

„Komor rock”-nak is hívhatnánk (glum rock: a csillogó, „bonjovis” glam-re és a gloom-ra is utaló szójáték?) azt a trendi zenei stílust, amely bővelkedik melankolikus fiatal popsztárokban; és himnuszokat ad egy csüggedt generációnak. Ez a zene ünnepélyes, borús és tucatnyian másolják.

MTI Kult

Díjeső vár a briteknél a Franz Ferdinandra

A rangos brit popzenei díj, a Brit Awards jelöltjeinek listáján tarol a tavalyi év sikerzenekara, a Franz Ferdinand. A skót retro-rockerek öt jelölést kaptak. A díjakat február 9-én osztják. Bekerült a kategóriák közé a legjobb élő produkció-, és kikerült a legjobb dance produkció díja.

MTI Kult

A Kaiser Chiefs az ügyeletes brit géniusz

Az évről-évre új "megváltókat" bedobó brit popipar most a Kaiser Chiefs nevű fiatal angol bandában találta meg a trendcsináló zenekart. Ők lettek az idei Brit Awards hősei: a leedsi együttes öt jelölésből hármat váltott díjra a Brit Awards gáláján.